Loading
AUKSO
auksodrone

concerts.

WOJCIECH KAROLAK TRIO P
24.11 | 19:00
WOJCIECH KAROLAK TRIO
24.11 | 19:00
WOJCIECH KAROLAK TRIO
Wojciech Karolak - Hammond organ
Paweł Pańta - double bass
Arek Skolik - drums
Lidera zespołu przedstawiać nie trzeba, bo Wojciech Karolak to jeden z Wielkich. Obchodzący w tym roku 80. urodziny artysta jest jednym z pionierów polskiego jazzu, kompozytorem, saksofonistą, pianistą i wirtuozem organów Hammonda. Klasyczne jazzowe trio to dla niego rzecz niecodzienna (w latach 80. nagrał taką płytę z utworami Wasowskiego i Przybory). Jak jednak twierdzi znakomity kontrabasista Paweł Pańta (grał m.in. na nagrodzonej Grammy płycie „Night in Calisia”), warto było go namówić, by podkreślić „ogromną śpiewność grania” Mistrza oraz jego „umiejętność wsłuchiwania się w grę partnerów”. Ten trzeci to perkusista Arek Skolik (m.in. Stanisław Soyka, Janusz Muniak, Antoni Gralak). Na płycie „Moontag” – i na koncercie – sięgają zarówno po kompozycje Karolaka, jak i klejnoty ze skarbców m.in. Ellingtona, Kurylewicza i Komedy. To będzie skromny skład, ale wielka muzyka.
TICKETS LISTEN
POLISH SOUNDS
WSCHÓD - AZJA K
30.11 | 11:00
WSCHÓD - AZJA
30.11 | 11:00
WSCHÓD - AZJA
Joanna Bronisławska aka Asi Mina - direction Azja. Kolejna niezwykła podróż. Wikipedia podaje tak: „W Azji znajduje się 48 niepodległych państw (włącznie z państwami tylko częściowo leżącymi w Azji), 6 państw nieuznawanych na arenie międzynarodowej oraz 14 terytoriów autonomicznych. Na terenie kontynentu leżą także 4 terytoria niesamodzielne.” Czy zdajecie sobie sprawę, jaka to potężna ilość muzyki? Azjadźwięczy i drży. Japonia, Chiny, Indie, Liban... Gongi, dzwony, dzwoneczki, sitary, instrumenty dęte! Pamiętacie Mulan i Kung Fu Pandę? To właśnie takie brzmienia. Delikatność i siła w jednym. Porozmawiamy także o medytacji i o tym, jakie dźwięki poprzedzają ciszę, a jakie ją kończą.
TICKETS
AUKSO4KIDS
AUKSO PLAYS FILM MUSIC: PAWEŁ MYKIETYN - KONCERT ODWOŁANY M
06.12 | 19:00
AUKSO PLAYS FILM MUSIC: PAWEŁ MYKIETYN - KONCERT ODWOŁANY
06.12 | 19:00
AUKSO PLAYS FILM MUSIC: PAWEŁ MYKIETYN - KONCERT ODWOŁANY
Uprzejmie informujemy, że koncert w dniu 6 grudnia 2019 roku AUKSO PLAYS FILM MUSIC: PAWEŁ MYKIETYN został odwołany z przyczyn niezależnych od organizatora. Zakupione  bilety należy zwracać w miejscach ich nabycia. Istnieje również możliwość wymiany zakupionych biletów na dowolny koncert AUKSO, który odbędzie się w kolejnym sezonie w okresie od stycznia do czerwca 2020 roku. W tym celu należy skontaktować się mailowo z biurem AUKSO: aukso@aukso.pl.
AUKSO MODERN
ALAMEDA 5 N
14.12 | 19:00
ALAMEDA 5
14.12 | 19:00
ALAMEDA 5
Punktem wyjścia i ławką rezerwową jest tu Milieu L’Acéphale, bydgoska grupa „przyjaciół, którzy robią razem dziwną muzykę”. Ale i sama Alameda Organisation nie działa jak typowy zespół rockowy czy alternatywny (jak zwał, tak zwał), lecz kolektyw dostosowujący skład, a więc i środki wyrazu, do doraźnych potrzeb. Kiedy trzeba prościej – mogą być duetem albo trio. Ale występują też w przyrodzie jako kwintet, a więc właśnie Alameda 5, który fenomenalną drugą płytę „Eurodrome” nagrał w składzie: Jakub Ziołek (Stara Rzeka, Innercity Ensemble, Zimpel/Ziołek), Mikołaj Zieliński (T’ien Lai, Javva), Łukasz Jędrzejczak (T’ien Lai, Javva, Duży Jack), Jacek Buhl (Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, Jaząbu, Trytony) i Rafał Iwański (HATI, Innercity Ensemble, X-Navi:Et). Ile tu brzmień, ile rytmicznych łamańców, ile stylistycznych zwrotów akcji! Ile kosmicznych wręcz możliwości…
TICKETS
NEXT WAVE
ALEK NOWAK - OLGA TOKARCZUK: AHAT ILī - SIOSTRA BOGÓW M
20.12 | 19:00
ALEK NOWAK - OLGA TOKARCZUK: AHAT ILī - SIOSTRA BOGÓW
20.12 | 19:00
ALEK NOWAK - OLGA TOKARCZUK: AHAT ILī - SIOSTRA BOGÓW
Inanna: Joanna Freszel - sopran
Ereszkigal: Ewa Biegas - sopran
Ninszubur: Urszula Kryger - mezzosopran
Dumuzi: Jan Jakub Monowid - kontratenor
Ojciec - Socjobiolog: Sebastian Szumski - baryton
Ojciec - Logik: Bartłomiej Misiuda - baryton
Ojciec - Gramatyk, Kapłan: Szymon Kobyliński - bas 

Camerata Silesia
AUKSO
Marek Moś - dyrygent

Anna Szostak-Myrczek - przygotowanie chóru
Opera ahat ilī – siostra bogów (2018) Alka Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk na podstawie jej powieści Anna In w grobowcach świata opowiada na nowo jeden z najstarszych mitów – historię o zejściu do podziemi, o stoczonej tam walce oraz o konsekwencjach tych wydarzeń. Bohaterami opowieści są postacie boskie, ludzkie i demoniczne kierowane różnymi tajemniczymi siłami, splecione ze sobą siecią fatalnych relacji. Postacią główną jest nie bóg, lecz – odwrotnie niż w oryginalnym micie – człowiek, usiłujący odnaleźć swoje miejsce w świecie rządzonym przez bogów, zrozumieć ten świat i uratować go przed zgotowaną przez nich katastrofą. Końca świata nie będzie, ale to człowiek musi ponieść ostateczną ofiarę, by zachować boski porządek.

Opera zostanie przedstawiona w wersji koncertowej.
TICKETS
AUKSO MODERN
ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO P
21.12 | 19:00
ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO
21.12 | 19:00
ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO
Andrzej Jagodziński - piano
Adam Cegielski - double bass
Czesław Bartkowski - drums
Tak się tworzy historię. Waltornista w orkiestrze symfonicznej, który po godzinach był pianistą i liderem zespołu jazzowego? Andrzej Jagodziński. Człowiek, który udowodnił, że kompozycje Fryderyka Chopina można przetłumaczyć – pięknie, nie zawsze wiernie – na język jazzu? Ten sam. Dzisiaj, ponad ćwierć wieku po premierze płyty „Chopin” nikogo już to nie dziwi, zresztą próbowali też inni. Trio Jagodzińskiego znalazło więc sobie nowy cel: ujazzowić samego Jana Sebastiana Bacha! „To wyzwanie, bo polifoniczna improwizacja jest trudnym zadaniem” – przyznawał pianista, kiedy wraz z Adamem Cegielskim (kontrabas) i Czesławem Bartkowskim (perkusja) przystępował do realizacji ambitnego planu. Musiało się udać, skoro zapowiadają koncert ze swoją wizją Bacha. Dla tradycjonalistów może być świętokradztwem, ale dla tych, co cenią w muzyce wolność i odwagę – będzie świętem.
TICKETS
POLISH SOUNDS
ZACHÓD - AMERYKA K
21.12 | 11:00
ZACHÓD - AMERYKA
21.12 | 11:00
ZACHÓD - AMERYKA
Joanna Bronisławska aka Asi Mina - direction Ameryki są dwie: Północna i Południowa. I obie warto zwiedzić z szeroko otwartymi uszami. Z jednej strony country z USA i mariachi z Meksyku (dzięki bajce „COCO” poznaliście ten kraj trochę lepiej), z drugiej – prawdziwe muzyczne szaleństwo Ameryki Południowej. Chile, Ekwador, Argentyna, Peru, Kolumbia... Czy zdążymy poznać to wszystko? Nie! Życia by nam zabrakło na zgłębienie muzycznego bogactwa tamtych stron. Dokładnie rok temu odwiedziliśmy Brazylię, ale wrócimy tam, bo to królestwo tańca i muzyki. Przedstawię Wam moich idoli z tamtych stron i wierzę, że też Was poruszą. Świat jest piękny i brzmi miliardami dźwięków!
TICKETS
AUKSO4KIDS
ADAM PIEROŃCZYK N
16.11 | 19:00
ADAM PIEROŃCZYK
16.11 | 19:00
ADAM PIEROŃCZYK
Znakomity instrumentalista i oryginalny kompozytor, jeden z czołowych innowatorów w polskim jazzie. 15 razy został wybrany Najlepszym Saksofonistą Sopranowym według magazynu „Jazz Forum”, współpracował m.in. z takimi tuzami, jak Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Sam Rivers i Avishai Cohen. Na scenie Mediateki pojawi się z recitalem solo na saksofon sopranowy, opartym na materiale z płyty „The Planet Of Eternal Life”, wydanej kilka lat temu nakładem niemieckiej wytwórni Jazzwerkstatt Berlin. To niezwykłe nagranie – godzina muzyki zarejestrowanej w XIV-wiecznych gotyckich ruinach w miasteczku Peitz w Branderburgii. Kompozycje łączące kojącą prostotę melodii z wirtuozerią, czy wręcz brawurą Pierończyka sprawiają, że można saksofon usłyszeć inaczej, odkryć w nim możliwości, które nie dochodzą do głosu w większych składach. To będzie magiczna godzina.
TICKETS LISTEN
NEXT WAVE
AUKSO PLAYS FILM MUSIC: ŁUKASZ TARGOSZ M
08.11 | 19:00
AUKSO PLAYS FILM MUSIC: ŁUKASZ TARGOSZ
08.11 | 19:00
AUKSO PLAYS FILM MUSIC: ŁUKASZ TARGOSZ
AUKSO
Marek Moś - conductor
Jeśli istnieje polska szkoła muzyki filmowej to Łukasz Targosz jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli jej nowego pokolenia. Urodził się w Krakowie, w Katowicach skończył Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, ale jako kompozytor jest obywatelem świata – dość powiedzieć, że w 2017 roku jego muzyka do polsko-fińskiej produkcji „Magiczna zima Muminków” znalazła się na krótkiej liście soundtracków z szansą na nominację do Oscara. Jest kompozytorem charakterystycznym, ale wszechstronnym, potrafi czarować liryzmem, ale i niepokoić, więc równie dobrze ilustruje lekkie kino rozrywkowe, jak i mroczne opowieści. Na koncercie usłyszymy dowody w postaci utworów z seriali „Wataha” i „Pakt” oraz filmów „Pitbull”, „Służby specjalne”, „Listy do M. 3”, „Magiczna zima Muminków”, „The Coldest Game” i „My Name Is Sara”.
TICKETS LISTEN
AUKSO MODERN
POŁUDNIE - AFRYKA K
26.10 | 11:00
POŁUDNIE - AFRYKA
26.10 | 11:00
POŁUDNIE - AFRYKA
Joanna Bronisławska aka Asi Mina - direction Zaczyna robić się chłodno? Zapraszam do Afryki! Nawet jeśli nie ogrzeje nas słońce, to na 100% zrobi nam się gorąco dzięki dźwiękom i rytmom, jakimi tętni ten kontynent. Dowiemy się jakie brzmienia skrywają instrumenty o przedziwnych nazwach: kalimba, kayamb, djembe, shekere, agogo, zaklinacz deszczu, czy ocean drum. Będziemy wspólnie transowo bębnić, a na koniec przy dźwiękach zespołu Konono Nº1, który pochodzi z Kinszasy, stolicy Demokratycznej Republiki Konga (niestety nie zagrają dla nas na żywo), zbudujemy sobie swoje własne mini-karimby z wsuwek do włosów i deseczek. MAMA AFRICA – o tak!
TICKETS
AUKSO4KIDS
HENRYK MIŚKIEWICZ FULL DRIVE P
19.10 | 19:00
HENRYK MIŚKIEWICZ FULL DRIVE
19.10 | 19:00
HENRYK MIŚKIEWICZ FULL DRIVE
Henryk Miśkiewicz - saxophone
Marek Napiórkowski - guitar
Robert Kubiszyn - bass guitar
Krzysztof Dziedzic - drums
Saksofonista altowy i klarnecista. Trzykrotny laureat „Fryderyka”, wielokrotny zwycięzca ankiety „Jazz Forum”. Znają go wielbiciele jazzu – z jego autorskich płyt, ale też nagrań m.in. z Jarosławem Śmietaną, Simple Acoustic Trio i Janem Ptaszynem Wróblewskim (który specjalnie dla Miśkiewicza skomponował koncert na saksofon improwizujący i orkiestrę symfoniczną „Altissimonica”) – ale i fani muzyki rozrywkowej. Miśkiewicz ozdobił swą grą m.in. utwory Ewy Bem, Maryli Rodowicz, Anny Marii Jopek i Perfectu. Od 15 lat prowadzi projekt Full Drive, z którym nagrał już trzy albumy – rozimprowizowane, radosne podróże od jazzu przez fusion do soulu i bluesa. Pytany o tajemnicę swojego oryginalnego, ciepłego brzmienia odpowiada: „Nie wiem. I chyba żaden z muzyków tego nie wie. To jest w głowie, gdzieś we wnętrzu, duszy, sercu”. Będzie również na koncercie w Mediatece.
TICKETS LISTEN
POLISH SOUNDS
RESINA N
12.10 | 19:00
RESINA
12.10 | 19:00
RESINA
Karolina Rec długo przygotowywała się do kariery solowej. Najpierw na gdańskiej Akademii Muzycznej, później wywracając to czego się nauczyła w alternatywnych składach, takich jak Ścianka, Cieślak i Księżniczki i Nathalie and The Loners, współpracując m.in. z Piotrem Kurkiem i Zamilską, pisząc muzykę teatralną. Kiedy wreszcie przybrała pseudonim Resina i swoją wiolonczelę wyprowadziła z tła na pierwszy plan, zaskoczyła nie tylko sprawnością wykonawczą, ale przede wszystkim kompozytorską dojrzałością. Obecnie koncertuje z materiałem z albumu „Traces”, wydanego przez prestiżową brytyjską oficynę 130701. Tworzy w stylu, który określa się mianem modern classical, podkreślając korzenie w muzyce partyturowej, ale i otwartość na współczesne brzmienia i aranżacje. Ale to jej własna muzyka, jej unikalny język, mroczny i piękny, przemawiający wprost do emocji.
TICKETS LISTEN
NEXT WAVE
PÓŁNOC - EUROPA K
28.09 | 11:00
PÓŁNOC - EUROPA
28.09 | 11:00
PÓŁNOC - EUROPA
Joanna Bronisławska aka Asi Mina - direction Od 3 lat spotykamy się raz w miesiącu w Mediatece w Tychach, nadszedł więc czas byśmy wyruszyli w podróż. Zabieram Was „Aukso-kidsy” i Waszych opiekunów na wycieczkę. Zaczniemy od Europy, a jest tu czego słuchać: hiszpańskie flamenco i portugalskie fado, słowiańskie pieśni i francuska piosenka, greckie i irlandzkie tańce. W poszukiwaniu muzycznych korzeni Europy odwiedzimy także Turcję, Islandię, Włochy, Węgry i Bułgarię. Razem zaśpiewamy, razem zatańczymy. Siłą naszego kontynentu jest różnorodność – poznajmy ją, poczujmy i cieszmy się znajomością najgenialniejszego języka, jakim jest muzyka.
TICKETS
AUKSO4KIDS
DOMINIK WANIA N
21.09 | 19:00
DOMINIK WANIA
21.09 | 19:00
DOMINIK WANIA
Pianiści jazzowi to od dekad chluba polskiej sceny muzycznej. Do grona najwybitniejszych zaliczyć trzeba Dominika Wanię, urodzonego w Sanoku w 1981 roku, wykształconego m.in. w Akademii Muzycznej w Krakowie i w amerykańskim New England Conservatory of Music. Jest artystą skromnym, unikającym rozgłosu, wypowiadającym się niemal wyłącznie poprzez klawiaturę fortepianu – a ta nie ma dla niego tajemnic, zarówno w repertuarze klasycznym, jak i przy jazzowej improwizacji. Od lat rozchwytywany jest jako muzyk sesyjny, cenny element wielu składów, od Tomasza Stańki i Marcusa Millera, po Dorotę Miśkiewicz i kwartet Macieja Obary, z którym nagrał wydany przez ECM album „Unloved”. Stale współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem i jego kompozycje wykonał z wirtuozerią i czułością na albumie „Twilight”. Z tą właśnie – nocną, melancholijną, eteryczną – muzyką pojawi się w Tychach.
TICKETS LISTEN
NEXT WAVE
WŁODZIMIERZ NAHORNY TRIO P
14.09 | 19:00
WŁODZIMIERZ NAHORNY TRIO
14.09 | 19:00
WŁODZIMIERZ NAHORNY TRIO
Włodzimierz Nahorny - piano
Mariusz Bogdanowicz - double bass
Piotr Biskupski - drums
Gigant jazzowego fortepianu. Ale Nahorny to nie tylko pianista – również kompozytor i aranżer, saksofonista i flecista. Trudno sobie wyobrazić polską muzykę bez jego wkładu. Zarówno płyty Trzaskowskiego, Kurylewicza czy zespołu Novi Singers, jak i… Breakoutu. Albo kanon rodzimej piosenki bez „Jej portretu”, który skomponował. Jazz i rozrywka to za mało? Nagrał serię albumów z jazzowymi interpretacjami twórczości Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. W tyskiej Mediatece pojawi się na czele trio (skład uzupełniają kontrabasista Mariusz Bogdanowicz i perkusista Piotr Biskupski)i z nowym materiałem. Album „Ballad Book: Okruchy dzieciństwa” jest w zamyśle „twórczą odpowiedzią na współcześnie otaczający nas krzyk, zgiełk i pośpiech”, kolekcją najbardziej refleksyjnych, kruchych i subtelnych kompozycji Nahornego.
TICKETS LISTEN
POLISH SOUNDS
MONIUSZKO 200 M
06.09 | 19:00
MONIUSZKO 200
06.09 | 19:00
MONIUSZKO 200
AUKSO feat. Kasia Moś
Marek Moś - conductor
Urodzony dwieście lat temu Stanisław Moniuszko, jeden z największych polskich kompozytorów, w najśmielszych snach nie mógł przypuszczać, że jego muzyka będzie żyła w XXI wieku. A już na pewno nie odgadłby, że w takiej formie… Kameralna orkiestra smyczkowa (oczywiście: AUKSO) oraz głos, fortepian, syntezator, moog, elektryczne skrzypce, bas i perkusja (to zespół w składzie: Kasia Moś, Mateusz Kołakowski, Mateusz Moś, Maciek Magnuski i Tomek Mądzielewski) przeniosą kompozycje Moniuszki w czasie i przestrzeni, w zupełnie nowy wymiar. Jak zapowiadają: „oscylujący gdzieś na styku wszystkich możliwych gatunków muzycznych”. W „Liro ty moja” pojawią się motywy hinduskie, elektroniczne brzmienia odmienią „Kuma i kumę”, natomiast „Prząśniczka” zbliży się do estetyki właściwej Stingowi czy Alicii Keys. Co zostanie z Moniuszki? Melodie, oczywiście, bo te są ponadczasowe.
TICKETS LISTEN
AUKSO MODERN

tickets.

Tickets for the concert cycles AUKSO MODERN, NEXT WAVE, POLISH SOUNDS and for the AUKSO4KIDS workshops are available from the Ticketmaster retail outlets throughout Poland (in Tychy – at the Media Markt shop), online at https://www.ticketmaster.pl, and at Mediateka an hour before the concert (if seats are still available).

Reduced-price tickets can be purchased (upon presenting a suitable ID or document) by school pupils and students aged 26 or less, pensioners, disabled persons, holders of the Decoration of Honour “Meritorious for Polish Culture” and the Medal for Merit to Polish Culture “Gloria Artis”


hch.

HCH is a radio duo consisting of Jacek Hawryluk and Bartek Chaciński. They worked together on the air since 1995 (in Scout Radio), and since 2004 have presented ‘HCH’ broadcasts together, first (for 13 years) – on Polish Radio Channel Four, later – on Channel Three. On Channel Two, they run the regular Thursday features: ‘Nocturnes’ and ‘Summer Nights’. They also hosted together the ‘All about Culture’ (WOK) magazines on Polish television. For AUKSO, they create original concert introductions for the cycles: AUKSO MODERN, NEXT WAVE, and POLISH SOUNDS
LISTEN TO HCH HERE

photo: Grzegorz Śledź / PR2

mediateka.

MEDIATEKA, designed by Atelier Loegler Architekci, occupies part of a building originally meant for a municipal school complex about a dozen years ago. It houses a concert hall hosted by AUKSO, a library, and a restaurant-lounge. The concert hall, with an area of 770 sqm and 334 seats, elliptical in shape, boasts excellent acoustics as well as top class video conference and 3D film screening systems.

map.

Mediateka is located at 16, Marszałka Piłsudskiego Avenue, 2 minutes’ walk from the public transport stop ‘Hala Sportowa’, accessible on the following routes: A, C, F, W, 14, 36, Sz, 128, and 268.

partners.

AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

al. Marszałka Piłsudskiego 16
43-100 Tychy / Poland
aukso@aukso.pl

NIP: 6462941823
REGON: 363978687
PEKAO S.A. 28 1240 1330 1111 0010 7520 1114
Cultural Institution of the City of Tychy
co-managed by
the Ministry of Culture and National Heritage

This site use cookies

YOUR CONTINUED ACCESS OR USE OF THE WEBSITE MEANS THAT YOU AGREE TO THE COOKIES POLICY ACCORDING TO CURRENT BROWSER SETTINGS. FOR MORE INFORMATION PLEASE READ COOKIE POLICY