Wczytywanie
AUKSO
auksodrone

Koncerty.

MITCH & MITCH P
17.11 | godz. 19:00
MITCH & MITCH
17.11 | godz. 19:00
MITCH & MITCH
Niezależnie od tego, czy aktualnie czują się dumnymi obywatelami Dzikiego Zachodu („Luv Yer Country”), czy badają swoje nieistniejące korzenie („12 Catchy Tunes (We Wish We Had Composed)”), czy lecą w kosmos w rytmie samby („Visitantes Nordestinos”), brzmią jak nikt inny na tym łez padole. Chodzi o łzy wyciśnięte serdecznym śmiechem – tyle w ich piosenkach (i wykonaniach!) radości, luzu, niewymuszonego humoru. Zresztą Zbigniew Wodecki dał się Mitchom porwać do współpracy, kiedy odkrył, jak pięknie potrafią bawić się muzyką. Efekt w postaci niezapomnianych koncertów i albumu „1976: A Space Odyssey” doskonale wszyscy znamy. Wspomniany luz nie oznacza jednak muzycznej niekompetencji – w końcu mamy do czynienia z zespołem stworzonym przez artystów skupionych wokół Lado ABC, czyli środowiska, które przeprowadziło polską muzykę alternatywną suchą nogą w XXI wiek.
Kup Bilet
POLISH SOUNDS
MUZYK TO MALARZ K
24.11 | godz. 11:00
MUZYK TO MALARZ
24.11 | godz. 11:00
MUZYK TO MALARZ
Joanna Bronisławska aka Asi Mina - prowadzenie „Jak brzmiałyby rysunki hipopotama i wróbla, gdyby zagrać je na instrumentach? Który z nich oddalibyście dźwiękiem fletu, a który – kontrabasu lub puzonu? A gdybyście mieli zagrać kropkę lub kreskę – którą z nich zagralibyście dłuższym dźwiękiem?” – pytają autorzy książki M.U.ZY.K.A Michał Mendyk i Michał Libera. A my eksperymentując odpowiemy na te pytania. Spróbujemy zagrać obrazy, namalować muzykę, malować do muzyki, zapisać utwór za pomocą kropek i kresek, poszukać związków pomiędzy kolorem, kształtem i dźwiękiem. Zastanowimy się czy ucho widzi i czy oko słyszy? Czy możemy zobaczyć muzykę i usłyszeć kolor? Porozmawiamy o barwie, gamie, tonacji oraz przestrzeni w muzyce i plastyce. Pędzle i palety w dłoń – a uszy szeroko otwarte!
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
ZAMILSKA N
08.12 | godz. 19:00
ZAMILSKA
08.12 | godz. 19:00
ZAMILSKA
Urodzona i wychowana na Śląsku, wykarmiona ekstremalnym metalem i muzycznymi podróżami Dead Can Dance, na elektronikę nawrócona przez Björk – z tego musiało wyniknąć coś oryginalnego. Twórczość Natalii Zamilskiej jest wyjątkowym na polskiej scenie amalgamatem mroku i egzotyki, bezkompromisowego basowego ciężaru i przebojowości, transu techno i bliskowschodniej melodyki. Znamy ją od niedawna – raptem od 2014 roku – ale jakość produkcji pozwoliła Zamilskiej na błyskawiczną karierę. Znaczoną współpracą z marką Dior, świetnymi remiksami (m.in. The Dumplings i Nosowskiej), entuzjastycznie przyjętymi koncertami i występami na festiwalach (od Open’era po… Opole), ale przede wszystkim dwoma oficjalnymi wydawnictwami: „Untrue” i „Undone”. W Tychach Zamilska pojawi się z materiałem z nowego albumu, który zweryfikuje jej pozycję wśród polskich producentów muzyki elektronicznej.
Kup Bilet
NEXT WAVE
ŚWIETLIKI P
15.12 | godz. 19:00
ŚWIETLIKI
15.12 | godz. 19:00
ŚWIETLIKI
Mówią o sobie „zespół brutalnych doświadczeń” i chyba rzeczywiście doświadczeniem granicznym było dla szacownych noblistów – Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej – uczestnictwo w pierwszym koncercie Świetlików, który odbył się w 1992 roku. Od tamtej pory zespół gra już dla publiczności mniej utytułowanej, za to chyba bardziej wymagającej, bo w pocie czoła łączy bardzo odmienne dźwiękowe krainy, często w formie obrazoburczego pastiszu. Nie jest to, jak chcieliby niektórzy, poezja śpiewana, bo pan Marcin nie śpiewa. Za to ponad wszelką wątpliwość jest poetą, poważanym choć nie zawsze poważnym, nagradzanym, choć nie wszystkie nagrody przyjmującym. Świetliki mają też na koncie przebój dla zgorzkniałych czterdziestolatków, czyli piosenkę „Filandia”, w której Bogusław Linda zabija nadzieję, że coś dobrego nas jeszcze czeka. Oczywiście, poza koncertem Świetlików w Tychach.
Kup Bilet
POLISH SOUNDS
AUKSO PLAYS KANCHELI M
21.12 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS KANCHELI
21.12 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS KANCHELI
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś - dyrygent
„Uśpiony Wezuwiusz. Asceta o temperamencie maksymalisty” – celniej, niż zrobił to rosyjski kompozytor Rodion Szedrin, nie da się opisać twórczości Giji Kanchelego. Bo tempo, w jakim rozwijają się jego kompozycje, zwykle jest niespieszne, za to ich ładunek emocjonalny – ogromny. Urodzony w Tbilisi w 1935 roku, od lat mieszkający w Belgii artysta nie tylko w swojej biografii, ale i w muzyce łączy dwie epoki i dwa światy. Jak wielu współczesnych mu kompozytorów z byłego bloku sowieckiego Gruzin komponował zarówno symfonie, jak i muzykę rozrywkową, choćby na potrzeby filmu, więc siłą rzeczy oba żywioły w jego twórczości nawzajem na siebie wpływały. W przeddzień Bożego Narodzenia Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod batutą Marka Mosia zaprezentuje dwa utwory z cyklu… „Życie bez Bożego Narodzenia” Kanchelego: „The Morning Prayers” i „The Night Prayers”.
Kup Bilet
AUKSO MODERN
MUZYKA TO WYOBRAŹNIA K
29.12 | godz. 11:00
MUZYKA TO WYOBRAŹNIA
29.12 | godz. 11:00
MUZYKA TO WYOBRAŹNIA
Joanna Bronisławska aka Asi Mina - prowadzenie Co to jest wyobraźnia i do czego służy? Czy wszyscy ją mają? Niewątpliwie dzieci są w tej dziedzinie ekspertami, a my dorośli możemy tylko się od nich uczyć. Na koniec roku wracamy do punktu wyjścia. Dobrym Duchem wszystkich naszych spotkań jest John Cage (Janek Klatka). Ten amerykański kompozytor stwierdził, że muzyka jest wszędzie i tym samym powiedział właściwie wszystko. Muzyka jest w nas. W naszych głowach i sercach. Czujemy ją. Posłuchamy różnych utworów i spróbujemy odgadnąć, o czym mogą opowiadać, nadamy im tytuły. Porozmawiamy o emocjach zaklętych w dźwięki i dowiemy się co to jest muzykoterapia. A na koniec przygotujemy się do Sylwestra i karnawału ucząc się od najlepszych, czyli od Brazylijczyków abyśmy w rytmie samby i bossa novy mogli pełni energii ruszyć w Nowy Rok!
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
NIKOLA KOŁODZIEJCZYK: WOLNOŚĆ M
10.11 | godz. 19:00
NIKOLA KOŁODZIEJCZYK: WOLNOŚĆ
10.11 | godz. 19:00
NIKOLA KOŁODZIEJCZYK: WOLNOŚĆ
Samuel Blaser - puzon
Tomasz Dąbrowski - trąbka

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Nikola Kołodziejczyk - dyrygent
Jak Nikola Kołodziejczyk sam twierdzi, jego muzyczne DNA składa się z jazzu, muzyki klasycznej, elektronicznej, filmowej, ale i rozrywkowej. To słychać i na płytach firmowanych szyldem Nikola Kołodziejczyk Orchestra, i w swobodzie improwizującego tria Stryjo, i tam gdzie gości jako aranżer lub pianista. Słychać toteż w jego suicie „Wolność”, która w Tychach wybrzmi w wigilię setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO zaprezentuje utwór pod batutą kompozytora, a znakomitymi gośćmi koncertu będą puzonista Samuel Blaser (szwajcarski instrumentalista i kompozytor, znany ze współpracy m.in. z legendą perkusji Pierrem Favre, pianistą Halem Galperem i saksofonistą Michaelem Blakiem) oraz trębacz Tomasz Dąbrowski (lider nominowanej do Fryderyka grupy Tom Trio, członek improwizującego skandynawskiego kolektywu Barefoot Records).
Kup Bilet
AUKSO MODERN
BAASCH N
03.11 | godz. 19:00
BAASCH
03.11 | godz. 19:00
BAASCH
Wielu mamy w Polsce zdolnych producentów, oryginalnych męskich głosów już mniej, natomiast artystów którzy łączą te dwie cechy – jak na lekarstwo. Z tym większą uwagą należy śledzić karierę Bartosza Schmidta, występującego pod pseudonimem Baasch. Dał się poznać jako muzyk intrygującej formacji Plazmatikon i autor ścieżki dźwiękowej do filmu „Płynące wieżowce”, ale dopiero na solowych wydawnictwach rozwinął skrzydła. Dużo o jego muzyce mówi tytuł debiutanckiego mini-albumu artysty, czyli „Simple Dark Romantic Songs”. Choć trzeba zaznaczyć, że Baasch wykazał się tu zbyteczną skromnością. Owszem, jego piosenki są mroczne i romantyczne, ale z tą prostotą już różnie bywa – artysta płynnie przechodzi od ambientu do electro, od industrialnego chłodu do EDM-owego transu. Sprawdzicie to na wydanym w ubiegłym roku, znakomitym albumie „Grizzly Bear With A Million Eyes”.
Kup Bilet
NEXT WAVE
INSTRUMENTY NA KAŻDĄ OKAZJĘ K
28.10 | godz. 11:00
INSTRUMENTY NA KAŻDĄ OKAZJĘ
28.10 | godz. 11:00
INSTRUMENTY NA KAŻDĄ OKAZJĘ
Joanna Bronisławska aka Asi Mina - prowadzenie Rozmawialiśmy już o lutnikach i szalonych wynalazcach. Przyglądaliśmy się fantastycznym maszynom, komputerom i instrumentom. Po tych doświadczeniach przyszedł czas na zbudowanie własnych instrumentów – prostych i bardziej skomplikowanych. Pudełka, gumki, balony, nakrętki, peszel, plastikowe butelki, kasza, ryż, groch, kubki a także warzywa. To wszystko pomoże nam skonstruować grające cuda. Pokażę Wam także, jak zrobić gwizdek lub flet z marchewki i jak pięknie brzmi bakłażan! Na koniec stworzymy orkiestrę i zagramy improwizowane słuchowisko na instrumentach własnej roboty, na podstawie historii którą razem wymyślimy. Tym razem scena jest Wasza! AUKSO4KIDS Band Obłęd! Liczymy na pomoc rodziców – nigdy nie jest za późno żeby się dobrze bawić. Tak się rodzą gwiazdy. Wszystko gra!
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
PABLOPAVO I LUDZIKI P
20.10 | godz. 19:00
PABLOPAVO I LUDZIKI
20.10 | godz. 19:00
PABLOPAVO I LUDZIKI
Paweł Sołtys to człowiek o wielu obliczach i niespożytej twórczej energii. Dał się poznać jako jeden z głosów formacji Vavamuffin, gwiazdy polskiego reggae i okolic. W 2009 roku pod szyldem Pablopavo i Ludziki nagrał album „Telehon”, tak gorąco przyjęty przez krytyków i publiczność, że jest to od jakiegoś czasu jego główna (ale nie jedyna) forma muzycznej aktywności. Śpiewa przede wszystkim o miłości i o tych, o których inni nie tylko nie śpiewają, ale nawet ich nie zauważają. Są to teksty mądre, ale i piękne – swojej literackiej biegłości Pablopavo dowiódł zresztą prozą, wydając niedawno tom opowiadań „Mikrotyki”, w których, jak w swoich tekstach, z zainteresowaniem i czułością pokazuje ludzi złamanych, na życiowym zakręcie, ale barwnych i prawdziwych. W Tychach Pablopavo i Ludziki pokażą się z nowym materiałem, utrzymanym w konwencji smutnego disco.
Kup Bilet
POLISH SOUNDS
KRÓL N
13.10 | godz. 19:00
KRÓL
13.10 | godz. 19:00
KRÓL
Można by zakrzyknąć z entuzjazmem, że Król jest tylko jeden – ale to nieprawda. Błażej Król dał się już poznać swojej publiczności w wielu wcieleniach, a w każdym zachwycał. Zaczynał w niesłusznie zapomnianym zespole Kawałek Kulki, a nasze serca podbił w duecie UL/KR. Pamiętacie Państwo piosenkę z przejmującym refrenem: „Po tak cienkim lodzie możemy się tylko czołgać"? Muzyk szybko doczołgał się do czołówki rodzimej sceny alternatywnej, by rozwiązać UL/KR i zacząć karierę solową fenomenalnym albumem „Nielot”. Zaskakiwał też innymi projektami, ostatnio zespołem Kobieta z Wydm. Obecnie mamy do czynienia z powrotem Króla, obwieszczonym świetną płytą „Przewijanie na podglądzie”. Znak rozpoznawczy Błażeja Króla to poetyckie teksty, hipnotyzujący tembr głosu i muzyka, która nie wdzięczy się do słuchacza, ale za którą słuchacz jest mu wdzięczny.
Kup Bilet
NEXT WAVE
MUZYK TO REŻYSER FILMOWY K
29.09 | godz. 11:00
MUZYK TO REŻYSER FILMOWY
29.09 | godz. 11:00
MUZYK TO REŻYSER FILMOWY
Joanna Bronisławska aka Asi Mina - prowadzenie Powracamy do spotkań na bazie fenomenalnej książki M.U.ZY.K.A autorstwa Michała Mendyka i Michała Libery wydanej przez oficynę Dwie Siostry. Tyle ciekawych wątków nie zostało jeszcze poruszonych! Na przykład jaki kształt miałaby Twoja ulubiona piosenka? Spróbujecie ją narysować? Przywołać jej kolor, rozmiar i wymiar? Na 100% znacie Walta Disneya, ale czy słyszeliście o Carlu Stallingu? To on komponował muzykę do wielu kreskówek i przyczynił się do wielkiego sukcesu tych bajek. Muzyka jest w nich idealnie zgrana z obrazem. Wspólnie stworzymy soundtrack do kreskówki i na chwilkę staniemy się taperami. Nie mylić z tapirami! A kto to taki? Dowiecie się na spotkaniu!
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
ŁONA I WEBBER P
22.09 | godz. 19:00
ŁONA I WEBBER
22.09 | godz. 19:00
ŁONA I WEBBER
Duet, który w polskim hip-hopie jest zjawiskiem osobnym. Cóż, mogą sobie w Szczecinie obserwować wszystko z pozycji wygodnego dystansu. Ale Łona z życzliwą rezerwą odnosi się też do szarej rzeczywistości, która jest paliwem dla jego barwnych tekstów. Społecznie wrażliwych, psychologicznie wiarygodnych i literacko wysmakowanych. Nie wszyscy dzielimy problemy raperów prowadzących nocne życie na granicy prawa, ale Łony zmagania z codziennością przypominają doświadczenia każdego z nas. Zamknięte są przy tym w formie tak błyskotliwej, że porównania do Kabaretu Starszych Panów trudno uważać za przesadzone. Siła rapowanych felietonów Łony bierze się też z muzycznych podkładów, dostarczanych przez Webbera, producenta z imponującą wyobraźnią i rzadką wszechstronnością. Nie ufajcie Jarząbkowi, ale temu opisowi możecie zaufać – to będzie świetny koncert.
Kup Bilet
POLISH SOUNDS
JACASZEK N
15.09 | godz. 19:00
JACASZEK
15.09 | godz. 19:00
JACASZEK
Jedna z najważniejszych postaci polskiej muzyki alternatywnej XXI wieku. Zaczynał od eksperymentów ilustrujących recytacje zaprzyjaźnionych poetów, współpracował ze Stefanem Wesołowskim i Miłką Malzahn, stworzył słuchowisko oparte na „Bajkach robotów” Lema. Prawdziwym przełomem dla Michała Jacaszka był wydany w 2008 roku album „Treny” – minimalistyczna wariacja na temat wierszy Kochanowskiego, smutna i piękna zarazem. Sprawdzoną formułę, polegającą na elektronicznym przetwarzaniu i doprawianiu akustycznych brzmień, na balansowaniu pomiędzy sacrum i profanum, Jacaszek wykorzystał też na późniejszych albumach, m.in. gotycko posępnym „Pentral”, oniryczno-nabożnych „Pieśniach” i refleksyjnych „Kwiatach”. Dał się też poznać jako twórca muzyki teatralnej i filmowej, a niedawno nagrodzono go w konkursie muzyki… folkowej – wraz z zespołem Vocal Varshe wygrał Nową Tradycję.
Kup Bilet
NEXT WAVE
PENDERECKI // GREENWOOD M
07.09 | godz. 19:00
PENDERECKI // GREENWOOD
07.09 | godz. 19:00
PENDERECKI // GREENWOOD
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś - dyrygent
Wrocławski koncert, na którym spotkali się po raz pierwszy, był w Polsce najważniejszym wydarzeniem muzycznym 2011 roku. Współpraca Jonny’ego Greenwooda, gitarzysty Radiohead, najwybitniejszego zespołu rockowego naszych czasów z Krzysztofem Pendereckim, kompozytorem i dyrygentem, ikoną muzyki współczesnej, nie tylko zaspokoiła ciekawość obu panów i ich wielbicieli, nie tylko pozostawiła po sobie piękną pamiątkę w postaci wydanego przez Nonesuch albumu, ale przede wszystkim potwierdziła, że muzyka jest jedna. Szczególnie ta najlepsza – by dojść na szczyt trzeba porzucić gatunkowy balast. Kłaniając się Mistrzowi z okazji 85. urodzin powtarzamy ów koncert z niezmienionym programem. Dwóm kompozycjom Pendereckiego („Ofiarom Hiroszimy – Tren” i „Polimorfia”) towarzyszyć będą dwie odpowiedzi Greenwooda („Popcorn Superhet Receiver” i „48 Responses to Polymorphia”).
Kup Bilet
AUKSO MODERN

BILETY.

Bilety na koncerty serii AUKSO MODERN, NEXT WAVE, POLISH SOUNDS i warsztaty AUKSO4KIDS są dostępne w punktach sprzedaży ticketmaster na terenie całego kraju (w Tychach w sklepie Empik), w sklepie internetowym https://www.ticketmaster.pl oraz w Mediatece na godzinę przed koncertem (w przypadku dostępności miejsc).

Do zakupu biletów ulgowych uprawnieni są za okazaniem odpowiedniego dokumentu: uczniowie, studenci do 26. roku życia, renciści, emeryci, osoby niepełnosprawne, posiadacze odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


HCH.

HCH to duet radiowy Jacka Hawryluka i Bartka Chacińskiego. Byli sąsiadami na antenie od 1995 roku (Rozgłośnia Harcerska). Obok siebie zasiedli w 2004 roku. Najpierw w Czwórce (już jako HCH), teraz w Trójce. W radiowej Dwójce prowadzili czwartkowe Nokturny. Pojawiali się również jako duet w telewizyjnym WOKu – Wszystko o kulturze. Dla nas przygotowują autorskie omówienia koncertów w ramach cykli: AUKSO MODERN, NEXT WAVE i POLISH SOUNDS.
Posłuchaj HCH

fot. Grzegorz Śledź / PR2

MEDIATEKA.

Mediateka wg projektu Atelier Loegler Architekci powstała w części budynku, w którym kilkanaście lat temu miał powstać zespół szkół municypalnych. W budynku znajduje się sala koncertowa, której dysponentem jest AUKSO a także biblioteka i przestrzeń restauracyjna. W sali koncertowej o powierzchni 770m2 o eliptycznym kształcie i doskonałych parametrach akustycznych, znajdują się 334 miejsca na widowni. Wyposażona jest w najwyższej klasy system video–konferencyjny oraz system do projekcji filmowej 3D.

MAPA.

Mediateka znajduje się przy al. Marszałka Piłsudskiego 16. Najbliższy przystanek (2 minuty marszu) to Hala Sportowa, na którym zatrzymują się linie: A, C, F, W, 14, 36, Sz, 128 i 268.
asd

Partnerzy.

AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

al. Marszałka Piłsudskiego 16
43-100 Tychy / Poland
aukso@aukso.pl

NIP: 6462941823
REGON: 363978687
BANK ING: 15 1050 1399 1000 0090 3089 5560

Ta strona używa plików cookies

Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.