Wczytywanie
AUKSO

Koncerty.

AUKSO PLAYS GERSHWIN M
29.06 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS GERSHWIN
29.06 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS GERSHWIN
Piotr Sałajczyk – fortepian
Katarzyna Moś – śpiew
Marek Moś – dyrygent
„Lubię Nowy Jork w czerwcu, a ty? Lubię melodię Gershwina, a ty?” – pytała w piosence „How About You?” Judy Garland. Oczywiście, było to pytanie retoryczne. Kto nie lubi? Nikt lepiej od George’a Gershwina, syna żydowskich emigrantów z Rosji, nie potrafił zakląć w muzyce ducha Nowego Świata. W jego kompozycjach koegzystują optymizm i melancholia, ścierają się liryzm i tęsknota, a wszystko to wyrażone zostało w stuprocentowo amerykańskiej formie, wynikłej z połączenia elegancji przywiezionej z Europy muzyki poważnej z jazzowym feelingiem. Powstała podczas jazdy pociągiem i z zachwytu nad muzycznością tego doświadczenia „Błękitna rapsodia”, naśladujący uliczne hałasy poemat symfoniczny „Amerykanin w Paryżu” i radosna „Uwertura kubańska” – nie ma utworów, które lepiej oddawałyby brzmieniem charakter Stanów Zjednoczonych pierwszej połowy XX-ego wieku.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
AUKSO MODERN
PATRICK THE PAN N
22.06 | godz. 19:00
PATRICK THE PAN
22.06 | godz. 19:00
PATRICK THE PAN
Człowiek-orkiestra, z siedzibą pod Wawelem. Piotr Madej to producent, autor tekstów, piosenkarz, pianista, gitarzysta i lider zespołu o nazwie tożsamej z jego pseudonimem scenicznym. Debiutancki album „Something of an End” (2012) wydał sobie sam, ale materiał był tak dobry, że płyta została dwa lata później wznowiona nakładem wytwórni Kayax. Drugim albumem – „…niczym jak liśćmi” – artysta poszedł za ciosem… choć to chyba dość niefortunne sformułowanie, kiedy mowa o wielowątkowej, kipiącej emocjami płycie, na której usłyszeć można echa krakowskiej tradycji piosenki literackiej, ale którą krytycy porównywali również do dokonań Radiohead czy Artura Rojka. Nagrany wspólnie z Ralphem Kamińskim singel „Imiona tajfunów”, zapowiadający trzeci album, sugeruje z kolei materiał podszyty publicystycznym nerwem. Patrick the Pan ma nam jeszcze sporo do powiedzenia…
Kup Bilet Posłuchaj HCH
NEXT WAVE
JAK ZROBIONA JEST MUZYKA? (2) K
16.06 | godz. 11:00
JAK ZROBIONA JEST MUZYKA? (2)
16.06 | godz. 11:00
JAK ZROBIONA JEST MUZYKA? (2)
Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie

Zajęcia opracowane na podstawie książki M.U.ZY.K.A. Michała Libery i Michała Mendyka (wyd. Dwie Siostry)
M.U.ZY.K.A to tak obszerny temat, że zmieścić opowieści o niej w sześciu spotkaniach to nie lada sztuka. Mogliśmy Usłyszeć ZYgzaki, Krajobrazy i Archidźwięki. Autorzy w zakończeniu książki mówią, że muzyka to schody, meble, klocki i bułka z masłem. Racja, bo muzyka może być wszystkim. Muzyka może być protestem – głośnym, emocjonalnym i zauważalnym. Muzyka to wyobraźnia. Muzyka to życie, bo „nie ma życia bez dźwięku”. Wspólnie z muzykami AUKSO postaramy się Was o tym przekonać. Wolicie H.M. Góreckiego, Erica Satie, Glenna Goulda, Billy Holiday czy Beach Boys? Gwarantuję, że tutaj każdy znajdzie coś dla siebie: szaleństwo, relaks, hałas i ciszę. Poszukajcie w nich siebie.
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
PĘKALA | KORDYLASIŃSKA | PĘKALA N
09.06 | godz. 18:00
PĘKALA | KORDYLASIŃSKA | PĘKALA
09.06 | godz. 18:00
PĘKALA | KORDYLASIŃSKA | PĘKALA
Magda Kordylasińska-Pękala – instrumenty perkusyjne, urządzenia elektroakustyczne
Miłosz Pękala – instrumenty perkusyjne, urządzenia elektroakustyczne
Oto połowa znakomitego Kwadrofonika (który tworzą wespół z pianistami Lutosławski Piano Duo) i sto procent Hob-beats Percussion Duo (znanego z wydanego w 2008 roku albumu „Returning Sounds”), rozrastającego się czasem do większego składu Hob-beats Percussion Group. Miłosz Pękala jest wibrafonistą i perkusistą, a Magda Kordylasińska-Pękala – specjalizującą się w muzyce współczesnej marimbafonistką. Najlepiej czują się w repertuarze minimalistów i szeroko rozumianej muzyce elektroakustycznej, chętnie improwizują, równie ochoczo współpracują z artystami nawet z pozornie odległych światów. Wydany w 2016 roku pierwszy album podpisany szyldem Pękala|Kordylasińska|Pękala pod nudnym tytułem „Utwory na perkusję i urządzenia elektroakustyczne” kryje błyskotliwą, oryginalną muzykę, w tym brawurowe reinterpretacje utworów Steve’a Reicha, Felixa Kubina i Franka Zappy.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
NEXT WAVE
TRUPA TRUPA P
02.06 | godz. 19:00
TRUPA TRUPA
02.06 | godz. 19:00
TRUPA TRUPA
Łatwo pisać o tej trójmiejskiej formacji żonglując cytatami z recenzji w zachodniej prasie – bo dawno polska grupa rockowa nie budziła w dalekim świecie takiego zainteresowania. Kiedyś określali się mianem zespołu cyrkowo-funeralnego, dzisiaj nie muszą się uciekać do podobnych forteli, by podkreślić swoją oryginalność – to po prostu słychać. Ponury aż do granic groteski, psychodeliczny rock Trupy Trupa nawiązuje do klasyków gatunku (od Beatlesów przez Sonic Youth aż po Radiohead), ale podobnym językiem opowiada zupełnie nową, własną historię. Dosłownie i w przenośni – członek zespołu Grzegorz Kwiatkowski jest bowiem znakomitym, nagradzanym poetą. Najnowszy album Trupy Trupa, zatytułowany „Jolly New Songs”, został wydany na Zachodzie przez kultowe wytwórnie: Ici d'ailleurs, Blue Tapes & X-Ray Records. Warto sprawdzić, co oni w tym słyszą…
Kup Bilet Posłuchaj HCH
POLISH SOUNDS
JAK ZROBIONA JEST MUZYKA? (1) K
26.05 | godz. 11:00
JAK ZROBIONA JEST MUZYKA? (1)
26.05 | godz. 11:00
JAK ZROBIONA JEST MUZYKA? (1)
Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie

Zajęcia opracowane na podstawie książki M.U.ZY.K.A. Michała Libery i Michała Mendyka (wyd. Dwie Siostry)
Czy gotowałeś kiedyś zupę? Czego potrzebujesz? Garnka, wody, przypraw, jarzyn, makaronu. Garnek może być duży lub mały, wody więcej lub mniej, przyprawy – są ich setki, jarzyny – jakie lubisz, możesz je kroić, miksować, trzeć, gotować w całości, mogą być świeże lub mrożone, makaron ha, ile jest rodzajów! A może wolisz ryż? Podobnie jest z robieniem muzyki. Ograniczać Cię może tylko Twoja wyobraźnia. Muzyka to język którym możesz się skomunikować. Muzyka to gra, której zasady możesz zmieniać. Muzyka to nuty i brak nut. Muzyka to głębokie słuchanie. Muzyka to film 3D, a może to już zupełnie inny wymiar? Ponieważ muzyka to także płatek śniegu, dlatego stworzymy muzyczny fraktal. A co to takiego? Zobaczycie!
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
AUKSO PLAYS SCHNITTKE M
11.05 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS SCHNITTKE
11.05 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS SCHNITTKE
Bartłomiej Wąsik - fortepian
Marek Moś - dyrygent
AUKSO
Przyszedł na świat w 1941 roku, jako obywatel Niemieckiej Nadwołżańskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i pozostał obywatelem ZSRR aż do jego upadku. Nic więc dziwnego, że w twórczości Alfreda Schnittkego można dosłuchać się raczej wpływów monumentalizmu Szostakowicza, niż podobieństw do tego, co robili jego rówieśnicy z Niemiec. Chętnie za to włączał w swoje dzieła nawiązania i cytaty ze starych mistrzów – od Bacha po Mahlera – łącząc je ze współczesną muzyką rozrywkową, w nową, postmodernistyczną całość, którą zwał polistylizmem. Na życie zarabiał głównie komponując do filmów, bo twórczość, która była dziełem jego życia, nie znajdowała poklasku u sowieckich władz. Schorowany i ledwie znany na Zachodzie, wyemigrował do Niemiec w 1990 roku, gdzie zmarł osiem lat później. Po śmierci doczekał się ponownego odkrycia i docenienia w obu swych ojczyznach.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
AUKSO MODERN
RALPH KAMINSKI & MY BEST BAND IN THE WORLD P
05.05 | godz. 19:00
RALPH KAMINSKI & MY BEST BAND IN THE WORLD
05.05 | godz. 19:00
RALPH KAMINSKI & MY BEST BAND IN THE WORLD
Rzadko zdarzają się debiutanci tak oryginalni i wrażliwi zarazem, jak ten urodzony na Podkarpaciu, a wykształcony muzycznie w Gdańsku i Rotterdamie kompozytor i wokalista. Wydany w 2016 roku debiutancki album „Morze” nosi swojsko brzmiący tytuł, ale jako artysta Kamiński jest obywatelem świata. Jego niebywała kultura muzyczna, odwaga połączona z kruchością i wrażliwością, a zarazem słabość do chwytliwych melodii, sprawiają, że można myśleć o nim, jako o pierwszym polskim wokaliście świadomie wykorzystującym estetykę chamber popu. Krzywdzącym byłoby jednak postrzeganie Ralpha wyłącznie jako rodzimą wariację na temat Rufusa Wainwrighta czy Damiena Rice’a, tym bardziej, że jego muzyka, łącząca przebojowość ze szlachetnością skrzypiec i pianina oraz filmową atmosferą, pozostaje indywidualną, dojrzałą wypowiedzią artysty, który dobrze wie, czego chce.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
POLISH SOUNDS
KIM SĄ MUZYCY? K
28.04 | godz. 11:00
KIM SĄ MUZYCY?
28.04 | godz. 11:00
KIM SĄ MUZYCY?
Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie

Zajęcia opracowane na podstawie książki M.U.ZY.K.A. Michała Libery i Michała Mendyka (wyd. Dwie Siostry)
Kim są muzycy? Muzycy to ludzie. A ludzie są różni. Więc i muzycy są różni. Muzyk to: nie-muzyk, podsłuchiwacz, recytator, legenda, mistrz Yoda, szamanka, laska niewidomego, malarz, reżyser filmowy, archeolog, reportażysta, szalony wynalazca. Muzyk to Ty! Nie znasz nut? Nie martw się! Nie chodzisz do szkoły muzycznej? Nie szkodzi. Nie potrafisz grać na żadnym instrumencie muzycznym? Nie ma sprawy. Jeśli masz wyobraźnię – a wiem, że ją masz – to możesz zacząć tworzyć. Próbuj, kombinuj, poszukuj, eksperymentuj! Brian Eno, Madonna, Michael Jackson, Stockhausen – każdy inny, wyjątkowy. Maluj. Słuchaj. Klej. Zestawiaj. Do odważnych świat należy!
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
DREKOTY N
21.04 | godz. 19:00
DREKOTY
21.04 | godz. 19:00
DREKOTY
Z wykształcenia pianistka i kompozytorka, z wyboru perkusistka (chociaż babci się to nie podobało – uważała, że to nie jest instrument dla dziewczynek). Ola Rzepka dała się poznać jako wszechstronna i utalentowana artystka, zanim stanęła na czele formacji Drekoty. Grała m.in. alternatywne dźwięki w Pogodno i w The Complainer, jazz w Graalu, żydowski surf w Alte Zachen i etno blues w Wovoce – wszystkie te wpływy spotykają się w Drekotach. Fascynującym zespole, który jest eklektyczny, kipiący energią i poetycki, intymny zarazem. Dziewczęce trio – pierwszy w pełni żeński skład na Męskim Graniu (!) – w którym obecnie Oli towarzyszą Natalia Pikuła i Olga Czech, zarejestrowało niedawno długo oczekiwany drugi album, którego premiera wyznaczona została na rok 2018. Śmiało można przypuszczać, że koncert w Tychach opierał się będzie głównie na premierowym materiale.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
NEXT WAVE
AUKSO PLAYS VOO VOO M
13.04 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS VOO VOO
13.04 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS VOO VOO
Voo Voo
Marek Moś – dyrygent
Współpraca orkiestry z zespołem rockowym często służy podreperowaniu budżetów wszystkich zainteresowanych oraz dobrego samopoczucia rockmanów, którzy chcą wierzyć, że jeśli do wyświechtanego riffu dodać szlachetne brzmienie smyczków, to stanie się mniej wyświechtany… Na szczęście ani Voo Voo nie jest zespołem rockowym (choć nim bywa), ani AUKSO nie jest po prostu orkiestrą. Ich wspólna płyta – „21” – która początkowo miała być po prostu jubileuszowym podsumowaniem twórczości zespołu Wojciecha Waglewskiego, przyniosła zupełnie nową jakość. To nie dialog Voo Voo z AUKSO, ale ich wspólna pieśń. Otwartość tyskich muzyków i niezwykła intuicja Voo Voo sprawiły, że nawet przeboje nabrały zupełnie innego charakteru, ale pojawiły się też nowe melodie. Ponowne spotkanie tych żywiołów nie będzie tylko powrotem do „21” – pojawią się również utwory z nowych płyt Voo Voo: „Dobry wieczór” i „7”.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
AUKSO MODERN
L.STADT P
07.04 | godz. 19:00
L.STADT
07.04 | godz. 19:00
L.STADT
Fenomenalny zespół z Łodzi, dowodzony przez wszechstronnie utalentowanego Łukasza Lacha, multiinstrumentalistę i wokalistę. Jako nastolatek grał z rockowym boysbandem L.O.27, ale też, z inną formacją, wygrywał Jarocin – kto inny może się pochwalić takim CV? Dorosły Łukasz Lach ma równie szerokie zainteresowania muzyczne, więc jego flagowy zespół L.Stadt płynie od zadziornego indie rocka, ku surf rockowi, a nawet country, zawsze omijając mielizny. Ostatni album formacji – „L.Story” – to jednak zupełnie nowe otwarcie. Pełen melancholijnego piękna album koncepcyjny o tożsamości i przemijaniu, nagrany do wierszy reżysera teatralnego Konrada Dworakowskiego, z towarzyszeniem Wielkiego Chóru Młodej Chorei. To ten rodzaj rockowej ambicji i wrażliwości, które przejawiali The Beatles na swoich późnych płytach, czy które zbudowały legendę Radiohead.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
POLISH SOUNDS
AUKSO PLAYS GUBAJDULINA // HAYDN M
30.03 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS GUBAJDULINA // HAYDN
30.03 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS GUBAJDULINA // HAYDN
Radosław Krzyżowski - recytacja
Andrzej Bauer - wiolonczela
Maciej Frąckiewicz - bajan
Marek Moś - dyrygent
Sofia Gubajdulina urodziła się w 1931 roku, na terenie Tatarskiej Autonomicznej SRR, a w jej żyłach płynie tatarska, rosyjska, polska i żydowska krew. Dziś jest legendą rosyjskiej muzyki współczesnej, formalnie odważnej, ale korzeniami głęboko tkwiącej w tradycji. Tradycji wręcz starożytnej, bo po nawróceniu i przyjęciu chrztu przez kompozytorkę w 1970 roku, treść utworów Gubajduliny krąży wokół mistyki religijnej, forma natomiast wywiedziona jest ze starożytnej idei piękna, które da się uporządkować i przedstawić za pomocą liczb. W Tychach wybrzmi jej kompozycja „Siedem słów” (połączona z „Die Worte des Erlösers am Kreuze” Haydna), napisana na wiolonczelę, bajan (rosyjski akordeon) i orkiestrę. Utwór jest rozmową bez słów pomiędzy poszczególnymi osobami Trójcy Świętej – bajan jest głosem Boga Ojca, wiolonczela symbolizuje Chrystusa, orkiestra to Duch Święty.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
AUKSO MODERN
MASZYNY DO ROBIENIA MUZYKI K
24.03 | godz. 11:00
MASZYNY DO ROBIENIA MUZYKI
24.03 | godz. 11:00
MASZYNY DO ROBIENIA MUZYKI
Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie

Zajęcia opracowane na podstawie książki M.U.ZY.K.A. Michała Libery i Michała Mendyka (wyd. Dwie Siostry)
Czy fajnie jest udawać maszynę? – pytają dwa Michały, autorzy książki M.U.ZY.K.A, która jest naszym przewodnikiem po świecie muzyki współczesnej. Jak myślicie? Moim zdaniem to bardzo ciekawe, a żeby się przekonać, spróbujemy stać się maszynami i zaśpiewać z zespołem Kraftwerk pisenkę pt. „Jesteśmy robotami”. Zbudujemy mini instalacje grające i zobaczymy jak brzmi burzące się domino lub tocząca się w labiryncie kulka. Zabrzmimy jak zawalające się budynki. Dowiemy się kto zbudował most słuchowy i jakie miejsca łączy. A może uda nam się pogadać z jakąś mówiącą maszyną? Pobawimy się jak Pierre Bastien i skonstruujemy swoje własne, niepowtarzalne maszyny.
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
GOŚKA ISPHORDING feat. CEZARY DUCHNOWSKI N
10.03 | godz. 19:00
GOŚKA ISPHORDING feat. CEZARY DUCHNOWSKI
10.03 | godz. 19:00
GOŚKA ISPHORDING feat. CEZARY DUCHNOWSKI
Gośka Isphording – klawesyn
Cezary Duchnowski – komputer, elektronika
Klawesynistka Gośka Isphording ukończyła krakowską Akademię Muzyczną, później doskonaliła swoje umiejętności w Holandii, Belgii i Izraelu. Dziś sama wykłada techniki klawesynowe w konserwatorium w Amsterdamie. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Grywa w zespole – Roentgen Connection, którego jest współzałożycielką – i solo, a zapisem jej unikalnych interpretacji muzyki współczesnej na historycznych instrumentach jest album „Per Clavicembalo Moderno”. W Tychach Gośka Isphording zaprezentuje utwory napisane na klawesyn, wideo i taśmę, autorstwa Louisa Andriessena i Marijke van Warmerdam, Pierre’a Jodlowskiego oraz Arnouda Noordegraafa. Gwoździem programu będzie premiera „Sequenza 2” Cezarego Duchnowskiego, podczas której kompozytor dołączy na scenie do klawesynistki, by wykonać partię live electronics.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
NEXT WAVE
MACIEJ OBARA QUARTET P
03.03 | godz. 19:00
MACIEJ OBARA QUARTET
03.03 | godz. 19:00
MACIEJ OBARA QUARTET
Maciej Obara – saksofon
Dominik Wania – fortepian
Max Mucha – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja
Niewiele jest w życiu jazzmana ośmiotysięczników trudniej osiągalnych, a przez to bardziej pożądanych, od albumu nagranego w Rainbow Studio w Oslo, wyprodukowanego przez Manfreda Eichera i wydanego w jego kultowej oficynie ECM. Saksofonista Maciej Obara ma to już za sobą – wspiął się tam jako trzeci Polak, śladami Tomasza Stańki i Marcina Wasilewskiego. Chociaż nie, tak nie można powiedzieć: wystarczy wsłuchać się w ton jego instrumentu, by wiedzieć, że chadza wyłącznie własnymi ścieżkami. Wykształcony w Katowicach, ograny u boku Stańki i elity nowojorskiego jazzu, swój debiut dla ECM – zatytułowany „Unloved” – zagrał z międzynarodowym, polsko-norweskim składem. W Tychach Maciej Obara pojawi się na czele kwartetu złożonego z wybitnych polskich jazzmanów: pianisty Dominika Wani (gra również na płycie), basisty Maxa Muchy i perkusisty Michała Miśkiewicza.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
POLISH SOUNDS
GDZIE JEST MUZYKA? K
24.02 | godz. 11:00
GDZIE JEST MUZYKA?
24.02 | godz. 11:00
GDZIE JEST MUZYKA?
Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie
Zajęcia opracowane na podstawie książki M.U.ZY.K.A. Michała Libery i Michała Mendyka (wyd. Dwie Siostry)
Gdzie jest muzyka? No tak, już wiecie, że WSZĘDZIE! John Cage ciągle to powtarzał – i słusznie. Jest w otoczeniu: w mieście, w terenie, w zepsutym komputerze… a nawet w brzuchu. Wszystko zależy od tego czy potrafimy ją usłyszeć. Postaramy się. Jak brzmi wnętrze rury? Spróbujemy się przekonać. A co to takiego nagrania terenowe i spacer dźwiękowy? Sprawdzimy. Wykorzystamy nasze ciało jako doskonały instrument lub fabrykę dźwięków, która oprócz głosu wydaje całą masę różnorodnych odgłosów. Wsłuchamy się w oddech, w bicie serca i we własne myśli. Staniemy się poetami dźwiękowymi, jak Chopin, ale bynajmniej nie Fryderyk! I poszukamy muzyki tam, gdzie najmniej byśmy mogli się jej spodziewać. Wsłuchamy się w świat!
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
AUKSO PLAYS URBANIAK M
16.02 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS URBANIAK
16.02 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS URBANIAK
Michał Urbaniak – skrzypce, saksofon
UrbSymphony
Marek Moś – dyrygent
„On ma sound. Niech mu już będzie, że biały, z takim brzmieniem może być nawet zielony i pierdzieć na czerwono” – taką recenzję wystawił mu kiedyś ponoć Miles Davis, angażując skrzypka z Polski do swojego zespołu. Granie z geniuszem jazzu to zapewne najbardziej spektakularny epizod artystycznej biografii Urbaniaka, ale tylko fragment jego bogatego dorobku. Tu nasiąknięty polską muzyką ludową jazz przechodzi w fusion, by za chwilę ustąpić miejsca hip-hopowi. Trudno nadążyć za niezliczonymi wspólnymi projektami i scenicznymi lub studyjnymi spotkaniami z gigantami muzyki (listę otwierają Herbie Hancock, Chick Corea i Quincy Jones), nie wspominając o całym katalogu muzyki filmowej. Wszystkie te światy spotykają się w suitach „Sketches of Poland” i „Sketches of Manhattan”, które Michał Urbaniak zaprezentuje z towarzyszeniem swojego zespołu UrbSymphony oraz orkiestry AUKSO.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
AUKSO MODERN
IGOR BOXX N
10.02 | godz. 19:00
IGOR BOXX
10.02 | godz. 19:00
IGOR BOXX
Wrocławianin Igor Pudło dużo wie o muzyce, zresztą kiedyś był dziennikarzem. Dowiódł też, że potrafi teorię zastosować w praktyce, jako połowa (z Marcinem Cichym), kultowego już duetu Skalpel. Ten, na płytach wydanych przez brytyjską wytwórnię Ninja Tune, za pomocą samplingu i nieskrępowanej wyobraźni przeniósł polski jazz w XXI wiek. Jako artysta solowy, występujący pod szyldem Igor Boxx, dolnośląski producent dał się poznać za sprawą koncepcyjnego albumu „Breslau” (2010), na którym duchy przeszłości przenikały się z jak najbardziej współczesnymi brzmieniami. Inny, bliższy Skalpelowi, ale też wyraźnie nasycony krautrockiem, był o pięć lat młodszy album „Delirium”, świadectwo ciągłego rozwoju artysty. Dokąd zawędrował na kolejnej płycie, która będzie gotowa jeszcze przed jego wizytą w Tychach? Nie wiadomo, ale za pewnik można przyjąć, że nie pobłądził.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
NEXT WAVE
JULIA MARCELL P
03.02 | godz. 19:00
JULIA MARCELL
03.02 | godz. 19:00
JULIA MARCELL
Wyjątkowa postać na rodzimej scenie. Self-made woman, która weszła w świat muzyki na swoich warunkach, debiutancki album „It Might Like You” nagrywając za pieniądze zebrane w pionierskim wówczas (mowa o 2007 roku) serwisie crowdfundingowym Sellaband. Wydana w Niemczech płyta, eteryczna i krucha, zapowiadała drogę artystyczną bliską Joannie Newsom czy Kate Bush, ale Marcell nie zamierzała dać się łatwo zaszufladkować. Na kolejnych materiałach zmieniała maski, gatunki i brzmienia, by wydanym w 2016 roku, polskojęzycznym albumem „Proxy” podbić fale radiowe, głodne pełnej energii, poprockowej muzyki opatrzonej inteligentnym tekstem. Ale Julia nie byłaby sobą, gdyby przestała szukać. Jej obecne wcielenie to w pewnym sensie powrót do korzeni. Zamiast dużego zespołu – Julia Marcell Trio, czyli piękne głosy, instrumenty klawiszowe, altówka i gitara.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
POLISH SOUNDS
CO TO JEST DŹWIĘK? K
27.01 | godz. 11:00
CO TO JEST DŹWIĘK?
27.01 | godz. 11:00
CO TO JEST DŹWIĘK?
Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie

Zajęcia opracowane na podstawie książki M.U.ZY.K.A. Michała Libery i Michała Mendyka (wyd. Dwie Siostry)
Czy wiecie co to jest dźwięk? Sami wydajecie w każdej sekundzie bardzo dużo dźwięków. Są w nas i poza nami. Otaczają nas i wypełniają. Świat gra i rozbrzmiewa niczym wielka symfonia. I to się zgadza. Ale czy wiecie co nauka mówi na ten temat?  Dlaczego ściany drżą kiedy jest bardzo głośno? Jak złapać dźwięk, przechować go i odtworzyć wtedy kiedy tego chcemy? Jak to jest możliwe? I co wspólnego z muzyką ma Thomas Edison, igła i rowek? I czy komputery potrafią śpiewać? Dużo pytań. Na szczęście autorzy książki M.U.ZY.K.A. znają większość odpowiedzi. Będziemy wspólnie oglądać uchem i słuchać okiem – bo kto słucha, nie błądzi.
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
MILCZENIE SYREN N
20.01 | godz. 19:00
MILCZENIE SYREN
20.01 | godz. 19:00
MILCZENIE SYREN
Magdalena Cielecka – głos
Michał Pepol – wiolonczela
Robert Migas – reżyseria dźwięku
„Milczenie syren” to nie nazwa zespołu, ale tytuł spektaklu, czy może raczej szyld projektu muzycznego, w którym spotkali się wybitna aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna Magdalena Cielecka i wiolonczelista Michał Pepol, na co dzień związany ze znakomitym Royal String Quartet. Zaczęło się od inicjatywy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które zaproponowało Pepolowi wykonanie utworu na wiolonczelę solo – właśnie „Milczenia syren” Tomasza Sikorskiego, inspirowanego esejem Franza Kafki o tym samym tytule. Muzyk nie tylko podjął wyzwanie, ale rozwinął pomysł w większą formę, zawierającą muzykę m.in. Franza Schuberta i Philipa Glassa, ale też Jimiego Hendrixa i Tima Buckleya. Jego syreny milczą charakterystycznym, melancholijnym głosem Magdaleny Cieleckiej. Trudno tę muzykę jednoznacznie zaszufladkować, ale nie sposób się jej oprzeć. Zupełnie jak w micie o Odyseuszu.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
NEXT WAVE
KOMEDA AHEAD P
13.01 | godz. 19:00
KOMEDA AHEAD
13.01 | godz. 19:00
KOMEDA AHEAD
Christopher Dell – wibrafon
Marcin Oleś – kontrabas
Bartłomiej Oleś – perkusja
Marcin i Bartłomiej Olesiowie to instrumentaliści, kompozytorzy i oczywiście sekcja rytmiczna o możliwościach interpretacyjnych sporej orkiestry. Niemiecki wibrafonista Christopher Dell jest nie tylko wirtuozem tego instrumentu i wybitnym improwizatorem, ale też znakomitym kompozytorem i teoretykiem muzyki. Na pomysł połączenia ich w repertuarze Krzysztofa Komedy wpadły w 2011 mądre głowy dbające o repertuar Jazzfest Berlin. Powstał program – później zamieniony również w album – który muzykę Krzysztofa Komedy pokazuje z odwagą, nie z pozycji kolan i z dala od uwypuklania sentymentalnej, słowiańskiej nuty, którą eksponuje w swoich interpretacjach chociażby Tomasz Stańko. „Komeda AHEAD”, zgodnie z tytułem, jest Komedą, który opuścił swoje czasy i wybiega w przyszłość jazzu, penetrując jego – wciąż nie do końca odkryte – pogranicze ze współczesną muzyką improwizowaną.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
POLISH SOUNDS
AUKSO PLAYS NEW YEAR'S CONCERT M
01.01 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS NEW YEAR'S CONCERT
01.01 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS NEW YEAR'S CONCERT
Krzysztof Jakowicz – skrzypce
Tango Attack
Hadrian Filip Tabęcki – fortepian, aranżacje
Marek Moś – dyrygent
W Wiedniu w Nowy Rok tańczy się walca, a w Tychach – co dobrze świadczy o temperamencie mieszkańców miasta – tango. Światowej sławy skrzypek Krzysztof Jakowicz z towarzyszeniem formacji Tango Attack (Grzegorz Bożewicz – bandoneon, Piotr Malicki – gitara, Hadrian Filip Tabęcki – fortepian, aranżacje) oraz oczywiście AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia, przypomni wspaniały zestaw polskich tang, które może pokryły się już szlachetną patyną, ale których kurz się nie ima. W repertuarze m.in. „Całuję twoją dłoń, Madame” Ralpha Erwina, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” Henryka Warsa, „W małym kinie” Władysława Szpilmana, „Złociste chryzantemy” Zbigniewa Maciejowskiego i „To ostatnia niedziela” Jerzego Petersburskiego. Jak się bawić – to z klasą. I jak witać Nowy Rok, to najlepiej ze świadomością tego, co już było.
Posłuchaj HCH
AUKSO MODERN
KONTRABAS K
23.12 | godz. 11:00
KONTRABAS
23.12 | godz. 11:00
KONTRABAS
Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie No i jest! Największy rozmiarem, o najniższym brzmieniu i ciemnej barwie. Poznajcie się – Pan Bas, Kontra Bas. Dostojny, poważny, mocny i dumny. Jest wsparciem rytmicznym i bazą harmoniczną dla całej orkiestry. Ma najdłuższe i najgrubsze struny! Czy słyszeliście o kontrabasie który jest tak duży, że grać na nim muszą dwie osoby naraz? Usłyszymy kontrabas solo i z towarzyszeniem innych poznanych instrumentów smyczkowych. Poznamy się z kontrabasistami Aukso i dowiemy się kto jest dla ich ulubionym kompozytorem i wirtuozem. Podsumujemy wszystkie wiadomości o smykach, które poznaliśmy w czasie naszych spotkań i upewnimy się, że siła jest w grupie i w różnorodności. Każdy instrument zajmuje swoje miejsce w orkiestrze i wszystkie są tak samo ważne.
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
KRISTEN P
16.12 | godz. 19:00
KRISTEN
16.12 | godz. 19:00
KRISTEN
Ten narodzony w Szczecinie, obecnie związany z Warszawą kwartet, nie bez powodu uchodzi za legendę polskiej muzyki niezależnej. Do niedawna mówiło się też, że jest to jeden z najbardziej niedocenianych rodzimych zespołów, ale nominacja Michała Bieli (śpiewającego basisty i lidera grupy) do Paszportów Polityki, sesja dla amerykańskiego radia KEXP czy obecność ich ostatniej płyty „LAS” na szczytach podsumowań 2016 roku świadczą o tym, że Kristen wreszcie są prorokami we własnym kraju. Zaczynali jeszcze w latach 90., od hałaśliwych, garażowych, mocno gitarowych piosenek, by w ostatnich latach ewoluować ku muzyce niemal w całości instrumentalnej, czerpiącej zarówno ze znowu modnego kraut rocka, jak i wciąż modnego mariażu elektroniki z post-rockiem. Kristen najpewniej o tym wszystkimi nie wiedzą, bo to jeden z tych zespołów, które kreują trendy, zamiast za nimi podążać.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
POLISH SOUNDS
BARDO N
09.12 | godz. 19:00
BARDO
09.12 | godz. 19:00
BARDO
Barbara Kinga Majewska - głos
Bartłomiej Wąsik - fortepian, elektronika
Barbara Kinga Majewska gościła już u nas w ubiegłym sezonie, z pieśniami Franza Schuberta. Bartłomiej Wąsik – również, z zespołem Kwadrofonik. Ona jest znakomitą śpiewaczką, absolwentką wokalistyki i pedagogiki muzyki w Hochschule für Musik Detmold, studiowała śpiew solowy w Royal Academy of Music w Sztokholmie i muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. On jest pianistą, aranżerem i kompozytorem, dla którego muzyka nie ma granic. Co udowadnia zarówno solo, jak i w fenomenalnym Lutosławski Piano Duo, współtworzonym z Emilią Sitarz, czy z jedynym w swoim rodzaju zespołem fortepianowo-perkusyjnym, wspomnianym już wcześniej Kwadrofonikiem, który równie oryginalnie interpretuje polski folk, jak i muzykę z filmów Davida Lyncha. Wspólny projekt Majewskiej i Wąsika, zatytułowany po prostu „Piosenki” („Songs”), będzie wydarzeniem tego sezonu.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
NEXT WAVE
AUKSO PLAYS WAJNBERG M
02.12 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS WAJNBERG
02.12 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS WAJNBERG
Mieczysław Wajnberg - I Symfonia kameralna
Mieczysław Wajnberg - III Symfonia kameralna [część 1]
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Koncert skrzypcowy d-moll

Aleksandra Kuls - skrzypce
Marek Moś - dyrygent
Mieczysław Wajnberg urodził się w 1919 roku w Warszawie, ale niemal całe swoje życie – od wybuchu II wojny światowej, aż do śmierci w 1996 roku – spędził w Moskwie. W ZSRR jego talent podziwiała zarówno masowa publiczność (za sprawą ścieżki dźwiękowej do nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes melodramatu wojennego „Lecą żurawie”, ale i oprawy muzycznej kreskówek dla dzieci), jak i bywalcy filharmonii. Dziś w Rosji jest nieco zapomniany, za to odkrywa go na nowo zachodnia publiczność, dla której jest trzecim sowieckim gigantem, dotąd niepotrzebnie skrytym za plecami Prokofiewa i Szostakowicza. A kto chce grać lub słuchać Wajnberga, ma w czym przebierać, bo samych symfonii kompozytor pozostawił po sobie aż 26, z czego cztery powstałe z myślą o orkiestrach kameralnych. Dwie z nich – Symfonia kameralna No. 1 oraz Symfonia kameralna No. 3 – wybrzmią w Tychach.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
AUKSO MODERN
WIOLONCZELA K
25.11 | godz. 11:00
WIOLONCZELA
25.11 | godz. 11:00
WIOLONCZELA
Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie Wszystkie smyki rosną, nasze także. Tym razem wiolonczela, która jest dużo większa niż skrzypce i altówka, tak że grając na niej trzeba wygodnie usiąść. Porównamy te trzy instrumenty i usłyszymy jak brzmią w trio. Wiolonczela to mój ulubiony instrument smyczkowy. Jest w nim jakaś tajemnica i nostalgia za czymś nieokreślonym i pięknym. Jaką rolę pełni w orkiestrze? Jak duże musi być drzewo z którego jest zbudowana? Poznamy wiolonczelistów Aukso, wysłuchamy utworów wiolonczelowych i przyjrzymy się z bliska tej damie w jednym ostrym obcasie. Opowiem także o moim koledze, wybitnym wiolonczeliście Dominiku Połońskim, który gra na wiolonczeli tylko jedną ręką. Dajcie się zaczarować Pani Tenor.
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
PAULINA PRZYBYSZ P
18.11 | godz. 19:00
PAULINA PRZYBYSZ
18.11 | godz. 19:00
PAULINA PRZYBYSZ
Spadła na polską scenę – w pakiecie z siostrą Natalią i kolegami z zespołu Sistars – jak grom z jasnego nieba. Przecież u nas się tak nie śpiewa, nie swinguje! A jednak. W dodatku szybko okazało się, że Paulina jest wokalistką nie tylko świetną technicznie i charyzmatyczną, ale też bardzo pracowitą i wszechstronną. Sistars wiedzieli, kiedy ze sceny zejść niepokonanym, ale Paulina kontynuowała karierę zarówno solo (a przy tym jeszcze bardziej soulowo), pod pseudonimem Pinnawela, jak i z żywym, żwawym, rhythm’n’bluesowym zespołem Rita Pax. Nie stroniła też od przygód w zupełnie innej stylistyce, choćby biorąc udział w głośnych projektach „Morowe panny” i „Panny wyklęte”, czy – dla odmiany – goszcząc na płycie Holaka. W Tychach pojawi się z nowym materiałem, który… znając dotychczasową karierę Pauliny Przybysz wypada założyć, że właściwie wszystko możliwe.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
POLISH SOUNDS
HUBERT ZEMLER N
11.11 | godz. 19:00
HUBERT ZEMLER
11.11 | godz. 19:00
HUBERT ZEMLER
„Najpiękniejszą rzeczą w muzyce jest improwizacja, która wymaga silnej autodyscypliny” – uważa i zarazem najlepiej podsumowuje swój styl gry. Kiedy trzeba jest bezwzględnie podporządkowany partyturze, ale potrafi też improwizować, jak niewielu na tym instrumencie. Jeśli więc komuś mogłoby się wydawać, że solowy album perkusisty może być nudny lub jednowymiarowy - „Puppation of Dissonance” przyprawi go o zawrót głowy. Zemler objawia się na płycie nie tylko jako znakomity interpretator (wziął się za bary z „Waves” Pera Nørgårda i „Music for Pieces of Wood” Steve’a Reicha), ale też pomysłowy kompozytor i aranżer, wzbogacający partie perkusji brzmieniem syntezatora, efektami i samplami. Do tej pory bohater drugiego tła – znany m.in. ze współpracy z Incarnations czy Natalią Przybysz – swoim drugim albumem solowym Hubert Zemler wybił się na niepodległość.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
NEXT WAVE
AUKSO PLAYS MOŻDŻER M
04.11 | godz. 19:30
AUKSO PLAYS MOŻDŻER
04.11 | godz. 19:30
AUKSO PLAYS MOŻDŻER
Leszek Możdżer - fortepian
Marek Moś - dyrygent
Leszek Możdżer dał się poznać jako wszechstronny pianista, taki co to i jazz przenicuje, yass z niego czyniąc (to z Miłością, oczywiście), i Chopina zinterpretuje w przystępny sposób, i z muzyką rockową sobie poradzi, czy to igrając z repertuarem Nirvany, czy akompaniując Davidowi Gilmourowi, pierwszej gitarze Pink Floyd. Ale jest Możdżer nie tylko wprawnym interpretatorem – jego kompozycje potrafią zachwycić lekkością, która ucieka od banału. Łatwo to sprawdzić na wydanej płycie „Seven Pieces for Improvising Piano and Strings”, nagranej z towarzyszeniem AUKSO, zawierającej oprócz kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego autorskie utwory Możdżera na fortepian i orkiestrę. Koncert odwoływał się będzie głównie do tego materiału, ale nie zabraknie też rzeczy nowszych, skomponowanych przez pianistę przy okazji niedawnej współpracy z Holland Baroque Ensemble.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
AUKSO MODERN
ALTÓWKA K
28.10 | godz. 11:00
ALTÓWKA
28.10 | godz. 11:00
ALTÓWKA
Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie Nieco większa od skrzypiec altówka będzie gwiazdą tego spotkania. Jej ciepły altowy głos wyciszy nas i ukoi. Porównamy ją z poznanymi miesiąc wcześniej skrzypcami. Sprawdzimy, czy małe różnice mogą mieć duże znaczenie. Dowiemy się czy na altówce gra się trudniej niż na skrzypcach, czy potrzeba więcej siły i energii? Kto pierwszy komponował na altówkę? I czy faktycznie przypomina barwą ludzki głos? A czy efy to jakieś elfy? Usłyszymy altówkę solo i w duecie ze skrzypcami – posłuchamy jak rozmawiają. Będziemy  mogli spróbować zagrać na altówce i wspólnie wykonamy ćwiczenia przygotowujące do gry na tym instrumencie.
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
SMOLIK // KEV FOX P
21.10 | godz. 19:00
SMOLIK // KEV FOX
21.10 | godz. 19:00
SMOLIK // KEV FOX
Andrzej Smolik nie wymaga rekomendacji. To kompozytor, producent i multiinstrumentalista, znany z Wilków, współpracy z Katarzyną Nosowską i całą plejadą gwiazd polskiej muzyki przełomu stuleci, a także autor intrygujących płyt solowych, penetrujących pogranicze popu, alternatywy i elektroniki. Powiedzieć, że dorobił się własnego, rozpoznawalnego brzmienia, to nic nie powiedzieć – jego produkcje to właściwie osobny gatunek muzyczny. I kiedy już zdawać się mogło, że powiedział wszystko, co miał do powiedzenia, spotkał na swojej drodze brytyjskiego wokalistę Keva Foxa, trochę łobuza, trochę czarodzieja. Razem nagrali album, zatytułowany po prostu „Smolik / Kev Fox”, który nie tylko zapewnił im Fryderyka, ale przede wszystkim katapultował ich w trasę koncertową, na której okazało się, że takiego duetu jak Smolik i Fox dawno nie było.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
POLISH SOUNDS
RAPHAEL ROGIŃSKI N
14.10 | godz. 19:00
RAPHAEL ROGIŃSKI
14.10 | godz. 19:00
RAPHAEL ROGIŃSKI
Nie ma chyba w Polsce gitarzysty bardziej wszechstronnego i zarazem tak osobnego, jak Raphael Rogiński. Jest tym dla gitary, kim dla współczesnej polskiej pianistyki jest Marcin Masecki (nie raz zresztą spotykali się na scenie) – niespokojnym duchem, który nie uznaje granic. Szuka, błądzi, znajduje, kłania się tradycji i jednocześnie ją kwestionuje. Jazzowe, klasyczne, muzykologiczne i etnomuzykologiczne wykształcenie pozwala mu na swobodne poruszanie się pomiędzy epokami i krainami geograficznymi. Równie kompetentny i wiarygodny jest, kiedy gra nową muzykę żydowską w Shofar i Cukunft, gdy wymyśla na nowo bluesa w Shy Albatross, pochyla się nad pieśniami kurpiowskimi w Żywiźnie, czy kiedy interpretuje Bacha. Albo Johna Coltrane’a. W Tychach pokłoni się angielskim mistrzom, w tym Henry’emu Purcellowi, któremu poświecił niedawno cały album.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
NEXT WAVE
AUKSO PLAYS SZOSTAKOWICZ M
07.10 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS SZOSTAKOWICZ
07.10 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS SZOSTAKOWICZ
Piotr Sałajczyk – fortepian
Piotr Nowak – trąbka
Marek Moś - dyrygent
Geniusz w cieniu tyrana. Dmitrij Szostakowicz urodził się w 1906 roku, więc całe swoje dorosłe życie spędził w totalitarnym państwie. Z jednej strony hołubiło ono swego wybitnego syna (skomponowana na cześć obrońców miasta i wykonana w oblężonym przez hitlerowców Leningradzie symfonia z miejsca przeszła do legendy, choć Szostakowicza wraz z rodziną wcześniej ewakuowano), otaczało przywilejami, ale z drugiej ograniczało artystyczną i osobistą wolność – kompozytora paraliżował strach o życie swoje i rodziny. Te skrajne emocje obecne są w jego utworach, więc choć talent Szostakowicza rozwijałby się zapewne inaczej poza zasięgiem wzroku Stalina, nigdy się nie dowiemy jak przełożyłoby się to na muzykę. Na szczęście pięknego I Koncertu fortepianowego op. 35 oraz Symfonii kameralnej op. 110bis wysłuchamy poza historycznym i politycznym kontekstem.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
AUKSO MODERN
SKRZYPCE K
23.09 | godz. 11:00
SKRZYPCE
23.09 | godz. 11:00
SKRZYPCE
Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie W kolejnym jesiennym cyklu czterech spotkań Aukso4Kids poznamy muzyków orkiestry Aukso oraz ich instrumenty. To smyczkowa orkiestra kameralna. Zaczniemy od skrzypień, przepraszam od skrzypiec. To wielki-mały instrument należący do grupy instrumentów smyczkowych. Z pomocą muzyków Aukso poznamy jego sekrety i odszukamy duszę. Sprawdzimy czy można zagrać na jednej strunie, jak brzmi najwyższy dźwięk, czy smyczek jest niezbędny aby zagrać na skrzypcach i czemu siedzi na nim żabka? Co ślimak i koń mają wspólnego z tym instrumentem? Poznamy słynne utwory napisane na skrzypce przez znanych kompozytorów i wielkich wirtuozów. Dowiemy się kim jest lutnik i czy ważne jest z jakiego drewna buduje się skrzypce. Sami także spróbujemy zbudować instrumenty strunowe. A czy istnieją elektryczne skrzypce? No i od czego się to wszystko zaczęło. Zastanowimy się co oznacza powiedzenie: grać pierwsze skrzypce. Skrzyp, skrzyp, skrzyp!
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
MARCIN WASILEWSKI TRIO P
23.09 | godz. 19:00
MARCIN WASILEWSKI TRIO
23.09 | godz. 19:00
MARCIN WASILEWSKI TRIO
Marcin Wasilewski - fortepian
Sławomir Kurkiewicz - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja
Trudno uwierzyć, że już od niemal ćwierćwiecza pewnym krokiem poruszają się po cienkiej linii oddzielającej jazzową tradycję od nowoczesności, zachowując przy tym niezachwianą równowagę. Od 1993 roku zespół występuje w stałym składzie (grającemu na fortepianie Wasilewskiemu towarzyszą kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz), więc trudno się dziwić nie tylko szlachetności brzmienia, ale i unikalnemu porozumieniu pomiędzy liderem a sekcją rytmiczną. „Są pełni życia, nawet kiedy lunatykują” – świetnie uchwycił to zespojenie nastrojowości z wirtuozerią recenzent „The Guardian”. Swój styl trio konsekwentnie rozwija na płytach wydawanych przez kultową niemiecką wytwórnię ECM – ostatnio „Spark of Life”, nagraną ze szwedzkim saksofonistą Joakimem Milderem – ale i współpracując Tomaszem Stańko, zarówno w studiu nagraniowym, jak i na scenie.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
POLISH SOUNDS
DJ LENAR N
16.09 | godz. 19:00
DJ LENAR
16.09 | godz. 19:00
DJ LENAR
Marcin Lenarczyk (DJ Lenar) - gramofon, loopstacja
Edyta Czerniewicz - wiolonczela
Mikołaj Pałosz - wiolonczela
„Album dedykowany pamięci polskich Żydów i ich wspaniałej kultury...” – wydawca, nieoceniona Bôłt Records, dość lakonicznie przedstawia „Dritte Shtilkay”. A przecież warto się przy tym oryginalnym materiale zatrzymać na dłużej. Tym bardziej, że mamy do czynienia z płytą, która oddziałuje na słuchacza na dwóch płaszczyznach – historycznej i estetycznej. To współczesna muzyka, ale powstała na kanwie nagrań starych warszawskich kantorów, z ebonitowych płyt znalezionych przez Marcina Lenarczyka w Tel Awiwie. Nie jest to zresztą pierwszy kontakt tego turntablisty, producenta i kompozytora z muzyką żydowską, bo współtworzył klezmersko-jazzową formację Meritum. Ale czerpie też z innych źródeł: reinterpretował Lutosławskiego i Rudnika, dekonstruował irlandzkie pieśni ludowe z Garthem Knoxem, improwizował z Johnem Tilburym, komponował muzykę do spektakli teatralnych.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
NEXT WAVE
AUKSO PLAYS KONIECZNY M
09.09 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS KONIECZNY
09.09 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS KONIECZNY
Joanna Słowińska – śpiew
Stanisław Słowiński Quintet
Marek Moś - dyrygent
W 1959 roku Zygmunt Konieczny, wciąż jeszcze student Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, zajrzał do Piwnicy pod Baranami i musiało mu się spodobać, bo okazał się jednym z tych, którzy zdefiniowali jej brzmienie. Komponował przede wszystkim dla Ewy Demarczyk, by z biegiem czasu poświęcić się głównie muzyce teatralnej i filmowej. Jest autorem muzyki do przedstawień wybitnych reżyserów, m.in. Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego i Tadeusza Łomnickiego. Stworzył niezapomniane ścieżki dźwiękowe, z „Lawą” Tadeusza Konwickiego i „Janciem Wodnikiem” Jana Jakuba Kolskiego na czele. „Taki pejzaż” to koncert, którym mistrzowi piosenki poetyckiej kłaniają się jazzowy skrzypek Stanisław Słowiński (autor aranżacji, na czele swojego kwintetu) oraz wokalistka Joanna Słowińska. Towarzyszy im oczywiście AUKSO, pod batutą Marka Mosia.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
AUKSO MODERN

BILETY.

Bilety na koncerty serii AUKSO MODERN, NEXT WAVE, POLISH SOUNDS i warsztaty AUKSO4KIDS są dostępne w punktach sprzedaży ticketmaster na terenie całego kraju (w Tychach w sklepie Empik), w sklepie internetowym https://www.ticketmaster.pl oraz w Mediatece na godzinę przed koncertem (w przypadku dostępności miejsc).

Do zakupu biletów ulgowych uprawnieni są za okazaniem odpowiedniego dokumentu: uczniowie, studenci do 26. roku życia, renciści, emeryci, osoby niepełnosprawne, posiadacze odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


HCH.

HCH to duet radiowy Jacka Hawryluka i Bartka Chacińskiego. Byli sąsiadami na antenie od 1995 roku (Rozgłośnia Harcerska). Obok siebie zasiedli w 2004 roku. Najpierw w Czwórce (już jako HCH), teraz w Trójce. W radiowej Dwójce prowadzili czwartkowe Nokturny. Pojawiali się również jako duet w telewizyjnym WOKu – Wszystko o kulturze. Dla nas przygotowują autorskie omówienia koncertów w ramach cykli: AUKSO MODERN, NEXT WAVE i POLISH SOUNDS.
Posłuchaj HCH

fot. Grzegorz Śledź / PR2

MEDIATEKA.

Mediateka wg projektu Atelier Loegler Architekci powstała w części budynku, w którym kilkanaście lat temu miał powstać zespół szkół municypalnych. W budynku znajduje się sala koncertowa, której dysponentem jest AUKSO a także biblioteka i przestrzeń restauracyjna. W sali koncertowej o powierzchni 770m2 o eliptycznym kształcie i doskonałych parametrach akustycznych, znajdują się 334 miejsca na widowni. Wyposażona jest w najwyższej klasy system video–konferencyjny oraz system do projekcji filmowej 3D.

MAPA.

Mediateka znajduje się przy al. Marszałka Piłsudskiego 16. Najbliższy przystanek (2 minuty marszu) to Hala Sportowa, na którym zatrzymują się linie: A, C, F, W, 14, 36, Sz, 128 i 268.
asd

Partnerzy.

AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

al. Marszałka Piłsudskiego 16
43-100 Tychy / Poland
aukso@aukso.pl

NIP: 6462941823
REGON: 363978687
BANK ING: 15 1050 1399 1000 0090 3089 5560

Ta strona używa plików cookies

Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.