Wczytywanie
AUKSO

Koncerty.

KRISTEN P
16.12 | godz. 19:00
KRISTEN
16.12 | godz. 19:00
KRISTEN
Ten narodzony w Szczecinie, obecnie związany z Warszawą kwartet, nie bez powodu uchodzi za legendę polskiej muzyki niezależnej. Do niedawna mówiło się też, że jest to jeden z najbardziej niedocenianych rodzimych zespołów, ale nominacja Michała Bieli (śpiewającego basisty i lidera grupy) do Paszportów Polityki, sesja dla amerykańskiego radia KEXP czy obecność ich ostatniej płyty „LAS” na szczytach podsumowań 2016 roku świadczą o tym, że Kristen wreszcie są prorokami we własnym kraju. Zaczynali jeszcze w latach 90., od hałaśliwych, garażowych, mocno gitarowych piosenek, by w ostatnich latach ewoluować ku muzyce niemal w całości instrumentalnej, czerpiącej zarówno ze znowu modnego kraut rocka, jak i wciąż modnego mariażu elektroniki z post-rockiem. Kristen najpewniej o tym wszystkimi nie wiedzą, bo to jeden z tych zespołów, które kreują trendy, zamiast za nimi podążać.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
POLISH SOUNDS
KONTRABAS K
23.12 | godz. 11:00
KONTRABAS
23.12 | godz. 11:00
KONTRABAS
Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie No i jest! Największy rozmiarem, o najniższym brzmieniu i ciemnej barwie. Poznajcie się – Pan Bas, Kontra Bas. Dostojny, poważny, mocny i dumny. Jest wsparciem rytmicznym i bazą harmoniczną dla całej orkiestry. Ma najdłuższe i najgrubsze struny! Czy słyszeliście o kontrabasie który jest tak duży, że grać na nim muszą dwie osoby naraz? Usłyszymy kontrabas solo i z towarzyszeniem innych poznanych instrumentów smyczkowych. Poznamy się z kontrabasistami Aukso i dowiemy się kto jest dla ich ulubionym kompozytorem i wirtuozem. Podsumujemy wszystkie wiadomości o smykach, które poznaliśmy w czasie naszych spotkań i upewnimy się, że siła jest w grupie i w różnorodności. Każdy instrument zajmuje swoje miejsce w orkiestrze i wszystkie są tak samo ważne.
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
BARDO N
09.12 | godz. 19:00
BARDO
09.12 | godz. 19:00
BARDO
Barbara Kinga Majewska - głos
Bartłomiej Wąsik - fortepian, elektronika
Barbara Kinga Majewska gościła już u nas w ubiegłym sezonie, z pieśniami Franza Schuberta. Bartłomiej Wąsik – również, z zespołem Kwadrofonik. Ona jest znakomitą śpiewaczką, absolwentką wokalistyki i pedagogiki muzyki w Hochschule für Musik Detmold, studiowała śpiew solowy w Royal Academy of Music w Sztokholmie i muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. On jest pianistą, aranżerem i kompozytorem, dla którego muzyka nie ma granic. Co udowadnia zarówno solo, jak i w fenomenalnym Lutosławski Piano Duo, współtworzonym z Emilią Sitarz, czy z jedynym w swoim rodzaju zespołem fortepianowo-perkusyjnym, wspomnianym już wcześniej Kwadrofonikiem, który równie oryginalnie interpretuje polski folk, jak i muzykę z filmów Davida Lyncha. Wspólny projekt Majewskiej i Wąsika, zatytułowany po prostu „Piosenki” („Songs”), będzie wydarzeniem tego sezonu.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
NEXT WAVE
AUKSO PLAYS WAJNBERG M
02.12 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS WAJNBERG
02.12 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS WAJNBERG
Mieczysław Wajnberg - I Symfonia kameralna
Mieczysław Wajnberg - III Symfonia kameralna [część 1]
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Koncert skrzypcowy d-moll

Aleksandra Kuls - skrzypce
Marek Moś - dyrygent
Mieczysław Wajnberg urodził się w 1919 roku w Warszawie, ale niemal całe swoje życie – od wybuchu II wojny światowej, aż do śmierci w 1996 roku – spędził w Moskwie. W ZSRR jego talent podziwiała zarówno masowa publiczność (za sprawą ścieżki dźwiękowej do nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes melodramatu wojennego „Lecą żurawie”, ale i oprawy muzycznej kreskówek dla dzieci), jak i bywalcy filharmonii. Dziś w Rosji jest nieco zapomniany, za to odkrywa go na nowo zachodnia publiczność, dla której jest trzecim sowieckim gigantem, dotąd niepotrzebnie skrytym za plecami Prokofiewa i Szostakowicza. A kto chce grać lub słuchać Wajnberga, ma w czym przebierać, bo samych symfonii kompozytor pozostawił po sobie aż 26, z czego cztery powstałe z myślą o orkiestrach kameralnych. Dwie z nich – Symfonia kameralna No. 1 oraz Symfonia kameralna No. 3 – wybrzmią w Tychach.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
AUKSO MODERN
WIOLONCZELA K
25.11 | godz. 11:00
WIOLONCZELA
25.11 | godz. 11:00
WIOLONCZELA
Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie Wszystkie smyki rosną, nasze także. Tym razem wiolonczela, która jest dużo większa niż skrzypce i altówka, tak że grając na niej trzeba wygodnie usiąść. Porównamy te trzy instrumenty i usłyszymy jak brzmią w trio. Wiolonczela to mój ulubiony instrument smyczkowy. Jest w nim jakaś tajemnica i nostalgia za czymś nieokreślonym i pięknym. Jaką rolę pełni w orkiestrze? Jak duże musi być drzewo z którego jest zbudowana? Poznamy wiolonczelistów Aukso, wysłuchamy utworów wiolonczelowych i przyjrzymy się z bliska tej damie w jednym ostrym obcasie. Opowiem także o moim koledze, wybitnym wiolonczeliście Dominiku Połońskim, który gra na wiolonczeli tylko jedną ręką. Dajcie się zaczarować Pani Tenor.
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
PAULINA PRZYBYSZ P
18.11 | godz. 19:00
PAULINA PRZYBYSZ
18.11 | godz. 19:00
PAULINA PRZYBYSZ
Spadła na polską scenę – w pakiecie z siostrą Natalią i kolegami z zespołu Sistars – jak grom z jasnego nieba. Przecież u nas się tak nie śpiewa, nie swinguje! A jednak. W dodatku szybko okazało się, że Paulina jest wokalistką nie tylko świetną technicznie i charyzmatyczną, ale też bardzo pracowitą i wszechstronną. Sistars wiedzieli, kiedy ze sceny zejść niepokonanym, ale Paulina kontynuowała karierę zarówno solo (a przy tym jeszcze bardziej soulowo), pod pseudonimem Pinnawela, jak i z żywym, żwawym, rhythm’n’bluesowym zespołem Rita Pax. Nie stroniła też od przygód w zupełnie innej stylistyce, choćby biorąc udział w głośnych projektach „Morowe panny” i „Panny wyklęte”, czy – dla odmiany – goszcząc na płycie Holaka. W Tychach pojawi się z nowym materiałem, który… znając dotychczasową karierę Pauliny Przybysz wypada założyć, że właściwie wszystko możliwe.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
POLISH SOUNDS
HUBERT ZEMLER N
11.11 | godz. 19:00
HUBERT ZEMLER
11.11 | godz. 19:00
HUBERT ZEMLER
„Najpiękniejszą rzeczą w muzyce jest improwizacja, która wymaga silnej autodyscypliny” – uważa i zarazem najlepiej podsumowuje swój styl gry. Kiedy trzeba jest bezwzględnie podporządkowany partyturze, ale potrafi też improwizować, jak niewielu na tym instrumencie. Jeśli więc komuś mogłoby się wydawać, że solowy album perkusisty może być nudny lub jednowymiarowy - „Puppation of Dissonance” przyprawi go o zawrót głowy. Zemler objawia się na płycie nie tylko jako znakomity interpretator (wziął się za bary z „Waves” Pera Nørgårda i „Music for Pieces of Wood” Steve’a Reicha), ale też pomysłowy kompozytor i aranżer, wzbogacający partie perkusji brzmieniem syntezatora, efektami i samplami. Do tej pory bohater drugiego tła – znany m.in. ze współpracy z Incarnations czy Natalią Przybysz – swoim drugim albumem solowym Hubert Zemler wybił się na niepodległość.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
NEXT WAVE
AUKSO PLAYS MOŻDŻER M
04.11 | godz. 19:30
AUKSO PLAYS MOŻDŻER
04.11 | godz. 19:30
AUKSO PLAYS MOŻDŻER
Leszek Możdżer - fortepian
Marek Moś - dyrygent
Leszek Możdżer dał się poznać jako wszechstronny pianista, taki co to i jazz przenicuje, yass z niego czyniąc (to z Miłością, oczywiście), i Chopina zinterpretuje w przystępny sposób, i z muzyką rockową sobie poradzi, czy to igrając z repertuarem Nirvany, czy akompaniując Davidowi Gilmourowi, pierwszej gitarze Pink Floyd. Ale jest Możdżer nie tylko wprawnym interpretatorem – jego kompozycje potrafią zachwycić lekkością, która ucieka od banału. Łatwo to sprawdzić na wydanej płycie „Seven Pieces for Improvising Piano and Strings”, nagranej z towarzyszeniem AUKSO, zawierającej oprócz kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego autorskie utwory Możdżera na fortepian i orkiestrę. Koncert odwoływał się będzie głównie do tego materiału, ale nie zabraknie też rzeczy nowszych, skomponowanych przez pianistę przy okazji niedawnej współpracy z Holland Baroque Ensemble.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
AUKSO MODERN
ALTÓWKA K
28.10 | godz. 11:00
ALTÓWKA
28.10 | godz. 11:00
ALTÓWKA
Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie Nieco większa od skrzypiec altówka będzie gwiazdą tego spotkania. Jej ciepły altowy głos wyciszy nas i ukoi. Porównamy ją z poznanymi miesiąc wcześniej skrzypcami. Sprawdzimy, czy małe różnice mogą mieć duże znaczenie. Dowiemy się czy na altówce gra się trudniej niż na skrzypcach, czy potrzeba więcej siły i energii? Kto pierwszy komponował na altówkę? I czy faktycznie przypomina barwą ludzki głos? A czy efy to jakieś elfy? Usłyszymy altówkę solo i w duecie ze skrzypcami – posłuchamy jak rozmawiają. Będziemy  mogli spróbować zagrać na altówce i wspólnie wykonamy ćwiczenia przygotowujące do gry na tym instrumencie.
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
SMOLIK // KEV FOX P
21.10 | godz. 19:00
SMOLIK // KEV FOX
21.10 | godz. 19:00
SMOLIK // KEV FOX
Andrzej Smolik nie wymaga rekomendacji. To kompozytor, producent i multiinstrumentalista, znany z Wilków, współpracy z Katarzyną Nosowską i całą plejadą gwiazd polskiej muzyki przełomu stuleci, a także autor intrygujących płyt solowych, penetrujących pogranicze popu, alternatywy i elektroniki. Powiedzieć, że dorobił się własnego, rozpoznawalnego brzmienia, to nic nie powiedzieć – jego produkcje to właściwie osobny gatunek muzyczny. I kiedy już zdawać się mogło, że powiedział wszystko, co miał do powiedzenia, spotkał na swojej drodze brytyjskiego wokalistę Keva Foxa, trochę łobuza, trochę czarodzieja. Razem nagrali album, zatytułowany po prostu „Smolik / Kev Fox”, który nie tylko zapewnił im Fryderyka, ale przede wszystkim katapultował ich w trasę koncertową, na której okazało się, że takiego duetu jak Smolik i Fox dawno nie było.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
POLISH SOUNDS
RAPHAEL ROGIŃSKI N
14.10 | godz. 19:00
RAPHAEL ROGIŃSKI
14.10 | godz. 19:00
RAPHAEL ROGIŃSKI
Nie ma chyba w Polsce gitarzysty bardziej wszechstronnego i zarazem tak osobnego, jak Raphael Rogiński. Jest tym dla gitary, kim dla współczesnej polskiej pianistyki jest Marcin Masecki (nie raz zresztą spotykali się na scenie) – niespokojnym duchem, który nie uznaje granic. Szuka, błądzi, znajduje, kłania się tradycji i jednocześnie ją kwestionuje. Jazzowe, klasyczne, muzykologiczne i etnomuzykologiczne wykształcenie pozwala mu na swobodne poruszanie się pomiędzy epokami i krainami geograficznymi. Równie kompetentny i wiarygodny jest, kiedy gra nową muzykę żydowską w Shofar i Cukunft, gdy wymyśla na nowo bluesa w Shy Albatross, pochyla się nad pieśniami kurpiowskimi w Żywiźnie, czy kiedy interpretuje Bacha. Albo Johna Coltrane’a. W Tychach pokłoni się angielskim mistrzom, w tym Henry’emu Purcellowi, któremu poświecił niedawno cały album.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
NEXT WAVE
AUKSO PLAYS SZOSTAKOWICZ M
07.10 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS SZOSTAKOWICZ
07.10 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS SZOSTAKOWICZ
Piotr Sałajczyk – fortepian
Piotr Nowak – trąbka
Marek Moś - dyrygent
Geniusz w cieniu tyrana. Dmitrij Szostakowicz urodził się w 1906 roku, więc całe swoje dorosłe życie spędził w totalitarnym państwie. Z jednej strony hołubiło ono swego wybitnego syna (skomponowana na cześć obrońców miasta i wykonana w oblężonym przez hitlerowców Leningradzie symfonia z miejsca przeszła do legendy, choć Szostakowicza wraz z rodziną wcześniej ewakuowano), otaczało przywilejami, ale z drugiej ograniczało artystyczną i osobistą wolność – kompozytora paraliżował strach o życie swoje i rodziny. Te skrajne emocje obecne są w jego utworach, więc choć talent Szostakowicza rozwijałby się zapewne inaczej poza zasięgiem wzroku Stalina, nigdy się nie dowiemy jak przełożyłoby się to na muzykę. Na szczęście pięknego I Koncertu fortepianowego op. 35 oraz Symfonii kameralnej op. 110bis wysłuchamy poza historycznym i politycznym kontekstem.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
AUKSO MODERN
SKRZYPCE K
23.09 | godz. 11:00
SKRZYPCE
23.09 | godz. 11:00
SKRZYPCE
Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie W kolejnym jesiennym cyklu czterech spotkań Aukso4Kids poznamy muzyków orkiestry Aukso oraz ich instrumenty. To smyczkowa orkiestra kameralna. Zaczniemy od skrzypień, przepraszam od skrzypiec. To wielki-mały instrument należący do grupy instrumentów smyczkowych. Z pomocą muzyków Aukso poznamy jego sekrety i odszukamy duszę. Sprawdzimy czy można zagrać na jednej strunie, jak brzmi najwyższy dźwięk, czy smyczek jest niezbędny aby zagrać na skrzypcach i czemu siedzi na nim żabka? Co ślimak i koń mają wspólnego z tym instrumentem? Poznamy słynne utwory napisane na skrzypce przez znanych kompozytorów i wielkich wirtuozów. Dowiemy się kim jest lutnik i czy ważne jest z jakiego drewna buduje się skrzypce. Sami także spróbujemy zbudować instrumenty strunowe. A czy istnieją elektryczne skrzypce? No i od czego się to wszystko zaczęło. Zastanowimy się co oznacza powiedzenie: grać pierwsze skrzypce. Skrzyp, skrzyp, skrzyp!
Kup Bilet
AUKSO4KIDS
MARCIN WASILEWSKI TRIO P
23.09 | godz. 19:00
MARCIN WASILEWSKI TRIO
23.09 | godz. 19:00
MARCIN WASILEWSKI TRIO
Marcin Wasilewski - fortepian
Sławomir Kurkiewicz - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja
Trudno uwierzyć, że już od niemal ćwierćwiecza pewnym krokiem poruszają się po cienkiej linii oddzielającej jazzową tradycję od nowoczesności, zachowując przy tym niezachwianą równowagę. Od 1993 roku zespół występuje w stałym składzie (grającemu na fortepianie Wasilewskiemu towarzyszą kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz), więc trudno się dziwić nie tylko szlachetności brzmienia, ale i unikalnemu porozumieniu pomiędzy liderem a sekcją rytmiczną. „Są pełni życia, nawet kiedy lunatykują” – świetnie uchwycił to zespojenie nastrojowości z wirtuozerią recenzent „The Guardian”. Swój styl trio konsekwentnie rozwija na płytach wydawanych przez kultową niemiecką wytwórnię ECM – ostatnio „Spark of Life”, nagraną ze szwedzkim saksofonistą Joakimem Milderem – ale i współpracując Tomaszem Stańko, zarówno w studiu nagraniowym, jak i na scenie.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
POLISH SOUNDS
DJ LENAR N
16.09 | godz. 19:00
DJ LENAR
16.09 | godz. 19:00
DJ LENAR
Marcin Lenarczyk (DJ Lenar) - gramofon, loopstacja
Edyta Czerniewicz - wiolonczela
Mikołaj Pałosz - wiolonczela
„Album dedykowany pamięci polskich Żydów i ich wspaniałej kultury...” – wydawca, nieoceniona Bôłt Records, dość lakonicznie przedstawia „Dritte Shtilkay”. A przecież warto się przy tym oryginalnym materiale zatrzymać na dłużej. Tym bardziej, że mamy do czynienia z płytą, która oddziałuje na słuchacza na dwóch płaszczyznach – historycznej i estetycznej. To współczesna muzyka, ale powstała na kanwie nagrań starych warszawskich kantorów, z ebonitowych płyt znalezionych przez Marcina Lenarczyka w Tel Awiwie. Nie jest to zresztą pierwszy kontakt tego turntablisty, producenta i kompozytora z muzyką żydowską, bo współtworzył klezmersko-jazzową formację Meritum. Ale czerpie też z innych źródeł: reinterpretował Lutosławskiego i Rudnika, dekonstruował irlandzkie pieśni ludowe z Garthem Knoxem, improwizował z Johnem Tilburym, komponował muzykę do spektakli teatralnych.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
NEXT WAVE
AUKSO PLAYS KONIECZNY M
09.09 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS KONIECZNY
09.09 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS KONIECZNY
Joanna Słowińska – śpiew
Stanisław Słowiński Quintet
Marek Moś - dyrygent
W 1959 roku Zygmunt Konieczny, wciąż jeszcze student Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, zajrzał do Piwnicy pod Baranami i musiało mu się spodobać, bo okazał się jednym z tych, którzy zdefiniowali jej brzmienie. Komponował przede wszystkim dla Ewy Demarczyk, by z biegiem czasu poświęcić się głównie muzyce teatralnej i filmowej. Jest autorem muzyki do przedstawień wybitnych reżyserów, m.in. Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego i Tadeusza Łomnickiego. Stworzył niezapomniane ścieżki dźwiękowe, z „Lawą” Tadeusza Konwickiego i „Janciem Wodnikiem” Jana Jakuba Kolskiego na czele. „Taki pejzaż” to koncert, którym mistrzowi piosenki poetyckiej kłaniają się jazzowy skrzypek Stanisław Słowiński (autor aranżacji, na czele swojego kwintetu) oraz wokalistka Joanna Słowińska. Towarzyszy im oczywiście AUKSO, pod batutą Marka Mosia.
Kup Bilet Posłuchaj HCH
AUKSO MODERN

BILETY.

Bilety na koncerty serii AUKSO MODERN, NEXT WAVE, POLISH SOUNDS i warsztaty AUKSO4KIDS są dostępne w punktach sprzedaży Ticketpro na terenie całego kraju (w Tychach w sklepach Empik i Saturn), w sklepie internetowym www.ticketpro.pl oraz w Mediatece na godzinę przed koncertem (w przypadku dostępności miejsc).

Do zakupu biletów ulgowych uprawnieni są za okazaniem odpowiedniego dokumentu: uczniowie, studenci do 26. roku życia, renciści, emeryci, osoby niepełnosprawne, posiadacze odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


HCH.

HCH to duet radiowy Jacka Hawryluka i Bartka Chacińskiego. Byli sąsiadami na antenie od 1995 roku (Rozgłośnia Harcerska). Obok siebie zasiedli w 2004 roku. Najpierw w Czwórce (już jako HCH), teraz w Trójce. W radiowej Dwójce prowadzili czwartkowe Nokturny. Pojawiali się również jako duet w telewizyjnym WOKu – Wszystko o kulturze. Dla nas przygotowują autorskie omówienia koncertów w ramach cykli: AUKSO MODERN, NEXT WAVE i POLISH SOUNDS.
Posłuchaj HCH

fot. Grzegorz Śledź / PR2

MEDIATEKA.

Mediateka wg projektu Atelier Loegler Architekci powstała w części budynku, w którym kilkanaście lat temu miał powstać zespół szkół municypalnych. W budynku znajduje się sala koncertowa, której dysponentem jest AUKSO a także biblioteka i przestrzeń restauracyjna. W sali koncertowej o powierzchni 770m2 o eliptycznym kształcie i doskonałych parametrach akustycznych, znajdują się 334 miejsca na widowni. Wyposażona jest w najwyższej klasy system video–konferencyjny oraz system do projekcji filmowej 3D.

MAPA.

Mediateka znajduje się przy al. Marszałka Piłsudskiego 16. Najbliższy przystanek (2 minuty marszu) to Hala Sportowa, na którym zatrzymują się linie: A, C, F, W, 14, 36, Sz, 128 i 268.
asd

Partnerzy.

AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

al. Marszałka Piłsudskiego 16
43-100 Tychy / Poland
aukso@aukso.pl

NIP: 6462941823
REGON: 363978687
BANK ING: 15 1050 1399 1000 0090 3089 5560

Ta strona używa plików cookies

Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.